Zrób to sam – designerski stolik kawowy z plastra drewna

Zrób to sam – designerski stolik kawowy z plastra drewna

Stolik kawowy to nieodłączny element wystroju większości mieszkań. Nawet, gdy w lokalu brakuje miejsca na pełnowymiarowy stół do jadalni, to na ławę przeważnie udaje się wygospodarować nieco przestrzeni. Z uwagi na popularność tego mebla warto, aby był on interesujący i stanowił świadome uzupełnienie aranżacji. Designerski stolik kawowy z plastra drewna można wykonać samodzielnie, o czym przekonujemy w tym wpisie.

Zapraszamy do lektury, dodawania komentarzy i stworzenia pięknego mebla własnymi rękami!

Oryginalny stolik kawowy

designerski stolik do kawyZ reguły stolik kawowy znajduje się w salonie, w pobliżu mebla tapicerowanego. Pełni tam funkcję pola odkładczego dla prasy, książek, pilota do telewizora czy kubka herbaty. Ława w pomieszczeniu jest często używana, wyeksponowana i dobrze widoczna, dlatego warto, aby jej jej forma była interesująca. Nie musisz, oczywiście, inwestować w inne artystyczne dodatki, aby podnieść estetykę swoje mieszkania. Wystarczy jeden designerski element, na przykład właśnie stolik kawowy, aby całe wnętrze nabrało wyjątkowego charakteru.

designerski stolik kawowyOryginalna ława może przyjąć różne formy. Wiele zależy od osobistych preferencji estetycznych domowników, ich wyobraźni i odwagi. Niektóre meble są naprawdę niezwykłe! Jeśli lubisz styl futurystyczny, możesz do swojego mieszkania wprowadzić najbardziej osobliwy stolik, jaki znajdziesz. Designerskie, niezwykłe meble znajdziesz w pracowniach artystycznych, w stolarniach specjalizujących się w tworzeniu niepospolitych wyrobów, antykwariatach itp. Jeśli jednak zależy Ci na naprawdę unikalnym wzornictwie, stwórz stolik własnymi rękami. To nie jest trudne, a w zamian za nieco pracy, otrzymasz wspaniałą nagrodę – satysfakcję oraz designerski mebel.

Trendy DO IT YOURSELF i HAND MADE

własnoręczne robienie dekoracjiTrend o nazwie DO IT YOURSELF tłumaczy się jako ZRÓB TO SAM. Najogólniej mówiąc, jest to koncepcja, zgodnie z którą każdy może samodzielnie stworzyć coś zupełnie od nowa. Zwykle dotyczy to wyposażenia domu: mebli, dekoracji itp.

Często łączy się on z innym trendem,o nazwie HANDE MADE, tłumaczony jako „ręcznie robiony”. Połączenie obu koncepcji sprowadza się zatem do stwierdzenia, że każdy ma możliwość własnoręcznego i samodzielnego stworzenia jakiegoś przedmiotu.

Realizacja obu wskazanych trendów nie wymaga, aby posiadać wybitne uzdolnienia artystyczne czy rozległe doświadczenie w obszarze techniki. W tym względzie bardziej liczy się wytrwałość, pracowitość oraz dokładność. Jeśli zatem masz ochotę coś stworzyć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Jednym z takich przykładowych wyzwań jest zbudowanie designerskiego stolika kawowego z plastra drewna.

Stolik kawowy z plastra drewna

stolik z drewnaDrewno to naturalny surowiec, który może zagościć w każdym wnętrzu. W zależności od wykończenia, będzie doskonałym uzupełnienie aranżacji w stylu współczesnym, klasycznym i nowoczesnym. Oto, czego potrzebujesz, aby własnoręcznie stworzyć stolik do salonu:

• plaster drewna o grubości co najmniej 7 centymetrów (cieńsze płaty mogą pękać podczas montowania nóg, a z uszkodzonym drewnem niewiele zrobisz) • nogi stolika (drewniane lub metalowe) • wiertarka • zestaw śrub, wkrętów i kątowników • papier ścierny • szczotka o sztywnym włosiu • środek przeciw grzybom i lakier lub farba do drewna.

Wskazówka. Wybierając plaster drewna na blat stolika, zwróć uwagę na jego gatunek oraz pochodzenie. Drewno liściaste będzie lepszym wyborem niż iglaste, ponieważ zawiera mniej żywicy. Ponadto staraj się w tartaku lub stolarni nabyć surowiec sezonowany. Świeże drewno bywa trudne w obróbce i utrzymaniu, dlatego lepiej wybrać materiał już wstępnie obrobiony, czyli pozbawiony nadmiaru wilgoci.

blat stolika z drewnaPo pierwsze, przygotuj plaster drewna do dalszej obróbki. Oczyść surowiec z drobnych zanieczyszczeń, wyszczotkuj wszystkie powierzchnie (łącznie z korą) i wyszlifuj obie strony blatu na gładko.

Następnie pokryj drewno płynem przeciw grzybom i pozostaw do wyschnięcia. Następnie polakieruj lub pomaluj spód blatu i ponownie poczekaj, aż powierzchnia będzie zupełnie sucha.

Wskazówka. Jeśli zależy Ci na naturalnym designie, nie maluj stolika farbą, tylko go polakieruj. Dzięki temu zabezpieczysz mebel, a ciekawy rysunek słojów nadal będzie widoczny.

malowany stolik z drewnaPo drugie, sprawdź stabilność stolika i zamocuj nogi tak, aby się nie chwiał. W zależności od tego, jaki masz rodzaj wsporników, zastosuj się do instrukcji ich montażu, wykorzystując śruby, wkręty, kątowniki oraz wiertarkę.

Po trzecie, pomaluj lub polakieruj górną część blatu oraz pokryj lakierem korę, po czym pozostaw do wyschnięcia. Jeśli uznasz, że warstwa lakieru lub farby jest zbyt cienka, ponownie pokryj preparatem stolik. I gotowe! Twoja designerska ława może stanąć w pokoju dziennym, cieszyć oczy oraz spełniać swoją funkcję użytkową.

Podsumowanie

Własnoręcznie wykonanie oryginalnego mebla nie jest skomplikowane. Stolik kawowy jest tego najlepszym przykładem. Jeśli chcesz, zainwestuj nieco czasu i wysiłku w jego wykonanie. Efekt pozytywnie Cię zaskoczy!

Dodaj komentarz