Zalety wentylacji mechanicznej

Zalety wentylacji mechanicznej

Temat wymiany powietrza pochodzącego z mieszkań i domów ze środowiskiem zewnętrznym zawsze budził wiele zainteresowania ze strony projektantów i inżynierów. Jest to spowodowane tym, że system wentylacyjny stanowi przewód przez który z naszego domu może wydostać się niekontrolowana ilość mieszanki gazów, a razem z nimi ciepło.

Wentylacja jako wyciąg

wentylacja mechaniczna w domuW związku z tym, że w budynkach izolowanych termicznie, właśnie systemy wentylacyjne powodowały największe straty ciepła, inżynierowie szukali rozwiązań, które będą w stanie ograniczyć tą zależność. Do niedawna systemy wentylacji mechanicznej były stosowane tylko w wysokich budynkach (co jest wymogiem normowym). Po pewnym czasie zauważono jednak, że zastosowanie tego typu sprzętu pozwala kontrolować ilość wymienianych mas gazów. W związku z tym inżynierowie rozpoczęli prace nad tym, aby wprowadzić tego typu rozwiązania do naszych mieszkań. Wentylacja mechaniczna w domach działa podobnie jak okap. Okap jest to wyciąg, który znajduje się nad kuchenką i ma odsysać zanieczyszczone oparami powietrze i odprowadzać je do kanału wentylacyjnego. Mechaniczne wentylatory działają podobnie, jednak są one odpowiedzialne zarówno za pobieranie zużytego, pozbawionego tlenu powietrza, jak i dostarczanie nowego do pomieszczeń. Działanie takich urządzeń możemy kontrolować za pomocą pilota lub stacjonarnego panelu sterowania.

wentylacja mechaniczna w domuDzięki temu możemy dopasować jego moc do wielkości i rodzaju naszego pomieszczenia oraz do aktualnie panujących potrzeb (np. po kąpieli, kiedy w łazience jest więcej pary wodnej, działanie systemu powinno być sprawniejsze). Doskonały efekt daje zastosowanie wentylacji mechanicznej w domach, jeżeli zamiast standardowego systemu zainwestujemy w rekuperator ciepła. Jest to urządzenie, które również wspomaga wymianę powietrza dom-otoczenie, jednak w znacznie bardziej inteligentny sposób. Oprócz standardowego wentylatora, posiada wbudowany specjalny układ, który odpowiedzialny jest za przekazywanie energii z jednego ośrodka do drugiego, co w praktyce oznacza, że zimne powietrze z zewnątrz jest ogrzewane energią pochodzącą z zabranej z wnętrza mieszanki gazu. Zastosowanie standardowej wentylacji mechanicznej było wielokrotnie przetestowane przez inżynierów i technologów, pracujących w różnych firmach i laboratoriach.

Określili oni, że przy jej pomocy można nawet o połowę zminimalizować wydatki poniesione na ogrzewanie. Jest to całkiem dobry wynik, który oznacza, że inwestycja pieniędzy w ten ekologiczny system zwraca się już w ciągu kilku sezonów grzewczych.

Dodaj komentarz