Zaaranżowana instrukcja

Zaaranżowana instrukcja

Pytanie o to, jak najlepiej zaaranżować nieduże wnętrza zadają najczęściej młode pary, lub małżeństwa z dziećmi, które wprowadzają się do swoich pierwszych mieszkań. Należy przyznać, że czasami rzeczywiście nie jest to rzecz łatwa. Bywa nawet stresująca. Nie chodzi tu już jedynie o to, aby wybrać ładny kolor ścian, wygodną kanapę, czy zasłony, które dopełnią całości. Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby małe mieszkanie posiadało wszystko czego potrzebujemy, nie stając się przy tym graciarnią.

Każdy może być projektantem we własnym domu

Aranżacja małych wnętrz to twardy orzech do zgryzienia. Im ono mniejsze, tym większe wyzwanie przed nami. Kiedy mamy do dyspozycji duże przestrzenie, łatwo jest ustalić co, gdzie i jak. Wiele osób, z obawy przed podejmowaniem poważnych decyzji, z którymi wcześniej nie miało styczności, a które pozostaną z nimi na lata, prosi o pomoc specjalistów. To oni decydują jak zaaranżować pokój by najbardziej wydobyć jego potencjał, pomagają również nakierować swoich klientów na ich własny wkład w urządzaniu mieszkanka. Dekoratorzy dbają o to, aby pomieszczenia były uniwersalne, a zarazem odzwierciedlające charaktery, gusta i zainteresowania lokatorów. Jednak istnieje pewien odsetek ludzi, który uważa, że wystrój wnętrz aranżacje i podkreślenie ich walorów, powinno leżeć tylko w gestii mieszkańców. I właśnie dla nich powstało kilka podstawowych instrukcji.

Im mniej, tym lepiej

Przy projektowaniu małego mieszkania, należy mieć na uwadze przede wszystkim to, aby było ono funkcjonalne i praktyczne. Często wykorzystuje się różnego rodzaju triki, mające dać jak najwięcej przestrzeni i wygody. Od specjalnie zaprojektowanych mebli z zamaskowanymi szafeczkami i półkami, przez ukryte części sypialniane, aż do ozdób. Wszystko dobrane w taki sposób, by spełniało jak najwięcej ról. Sprawą istotną dla mieszkańców małych mieszkań jest zachowanie porządku, stąd właśnie pomysł na wielofunkcyjne meble. Rozstaw sprzętów powinien być w jak najlepszym stopniu przemyślany i dopasowany do możliwości mieszkania. Najlepsze aranżacje małych pokoi to przede wszystkim minimalistyczne sprzęty. Należy unikać ciężkich, kunsztownie zdobionych mebli, o pokaźnych gabarytach- przytłaczają one tylko pomieszczenie i zajmują miejsce, które można by wykorzystać w inny sposób. Najlepszym wyborem będzie proste wyposażenie, o gładkiej fakturze. Świetnie sprawdzają się w tej roli również meble i zabudowy tworzone pod wymiar.

Szczegóły na wagę złota

O modny wystrój pokoju mają zadbać przede wszystkim dodatki- to one mają za zadanie przykuwać uwagę. Kolorowe akcenty i ciekawe detale skupiają wzrok, na rzeczach, które mają zostać podkreślone w szczególny sposób, jednak ich niewielka ilość sprawia, że wnętrze wciąż posiada przejrzysty przekaz. Aranżacje małych pokoi możemy sobie ułatwić stosując wszelkiego rodzaju złudzenia optyczne. Jasne ściany oraz odpowiednie oświetlenie powiększają pomieszczenie. Podobny efekt można otrzymać wieszając w strategicznych miejscach ścienne lustra- rozpraszają one światło, tworząc wrażenie, że miejsce, w którym się znajdujemy zyskało na wielkości. Również fototapety sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przestrzenne. Nie należy tu zapominać o podłodze. Ona również odgrywa ważną rolę. Powinna pozostać jednolita, bez skomplikowanych, czy kolorowych deseni- inaczej będzie odwracać uwagę od miejsc, które już zdążyliśmy podkreślić dodatkami, co zakłóci cały efekt wystroju.

Podsumowanie

Aranżacji małych mieszkań jest tyle, co pomysłów na nie. Czasami są inspiracją katalogowej kompozycji, czasami pracą projektanta, ale najczęściej są dziełem naszego umysłu. Mają one różne charaktery i wykończenia: od minimalistycznych szarości, kontrastów, wyrafinowanej elegancji, do szalonych, niezliczonych barw. Ale ich zadaniem jest to, aby zapewnić swoim mieszkańcom komfort i wygodę, bez potrzeby poświęcania jednej rzeczy, na rzecz drugiej. W swoich aranżowanych mieszkaniach powinniśmy czuć swobodę działań, a także satysfakcję, że nasze przytulne cztery kąty stają się dla nas idealną ostoją.

Dodaj komentarz