Wnętrze zainspirowane podróżami – wystrój w stylu afrykańskim

Afryka to odległy i tajemniczy kontynent, który nawet dziś rozpala wyobraźnię wielu podróżników. Jego gorący klimat, niecodzienna flora i fauna oraz pradawne wierzenia mieszkańców tworzą osobliwą mieszankę egzotyki i magii. Afryka pociąga swoim nieujarzmionym urokiem i dzikim, naturalnym pięknem. Niejeden wędrowiec zakochał się bez pamięci w tej plątaninie kultur, obyczajów, smaków i kolorów.

Afryka jest jednak bardzo odległa i nie każdemu, kto chciałby ją zobaczyć, będzie to dane. Na szczęście dalekie kraje można odwiedzać również na inne sposoby, np. wirtualnie. Dziś każdy marzyciel z duszą podróżnika może także nadać swojemu domowi afrykański klimat, bez konieczności odbywania wycieczki na Saharę. Wystarczy odpowiednio zaaranżować wnętrze swojego mieszkania, aby poczuć na własnej skórze magiczny dotyk Afryki.

Styl afrykański czy style afrykańskie?

Afryka jest ogromnym kontynentem, zatem na jej obszarze nie obowiązuje jeden spójny styl, w jakim urządzane są wnętrza. Wyróżnia się 3 główne style, nawiązujące do afrykańskiej estetyki:

symbole Afryki• styl południowoafrykański – odznacza się połączeniem nasyconych kolorów ziemi z pomarańczami, czerwieniami i detalami w bieli. W tym stylu pojawiają się także geometryczne ornamenty oraz zwierzęce wzory,

• styl wschodnioafrykański – charakteryzuje się wnętrzami o zrównoważonej kolorystyce, w której dominują ciemne brązy urozmaicone płaszczyznami bieli,

• styl marokański – wyróżnia się połączeniem pastelowych kolorów ziemi z odcieniami błękitu i złota.

Dobrze zaaranżowanie i niepretensjonalne wnętrze utrzymane w jednym z wymienionych stylów zyskuje nowy, oryginalny klimat. Aby uzyskać taki efekt, należy unikać łączenia elementów charakterystycznych dla różnych estetyk, ponieważ wnosi to do pomieszczenia chaos aranżacyjny. Przypadkowe lub świadome wymieszanie stylów nie jest korzystne także dlatego, że każdy z nich jest unikalny i warto tę wyjątkowość zachować.

W Europie najbardziej znany jest styl południowoafrykański. Jest on łatwo rozpoznawalny i najczęściej utożsamiany z podróżami do Afryki.

Jak urządzić mieszkanie w stylu południowoafrykańskim?

Aranżacja wnętrz w tym stylu nie wymaga generalnego remontu. Dużą zaletą estetyki afrykańskiej jest umiar i umiejętność operowania kolorami oraz wyrazistymi detalami. W wystroju południowoafrykańskim istotne jest:

styl afrykański• utrzymanie konsekwencji kolorystycznej – aby stworzyć wystrój w stylu afrykańskim należy operować: ciemnymi barwami ziemi, brunatną i rudą czerwienią, czernią, kolorem oliwkowym i, dla uzyskania równowagi, bielą. Taką estetykę realizują na przykład drewniane podłogi w ciemnym kolorze i ściany pomalowane różnymi farbami (2 ściany jasne + 2 ciemne, 3 ściany jasne + 1 ciemna). Ściany mogą być gładkie, przecierane lub pokryte chropowatym tynkiem strukturalnym. Wnętrze utrzymane w takich kolorach zyskuje ciepły charakter z domieszką tajemniczości, co jest charakterystyczne dla wystroju południowoafrykańskiego.

• naturalne meble i dodatki – styl afrykański jest bliski naturze i wiele z jegomisy afrykańskie elementów zostało zaczerpniętych wprost z przyrody.

Charakterystyczne dla niego meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów: ciemnego egzotycznego masywu, bambusa albo wikliny. Detale i dodatki w tym stylu są wyrabiane z drewna, naturalnych plecionek lub gliny. Są to np. duże misy, kosze, maski obrzędowe, instrumenty, figurki. Ważne, by wśród dekoracji zdecydować się na 2-3 mocne akcenty i nie zagracać wnętrza wieloma ozdobami. Ich nadmiar oznacza bałagan, a to nie jest cecha stylu południowoafrykańskiego.

wzory afrykańskie• typowe wzory – styl południowoafrykański nie jest monochromatyczny, zatem dopuszcza pewną gamę dekoracyjnych ornamentów, np. przenikające się wzory geometryczne (romby, trójkąty), paski czy cętki. Należy jednak operować nimi z dużym umiarem, żeby nie przyćmić wnętrza ani nie nadać mu przesadnego, kiczowatego charakteru. Aby urozmaicić wygląd pokoju w zupełności wystarczy kilka wzorzystych poduszek, chodnik albo zdobiona misa.

Wielu osobom styl afrykański kojarzy się z naturalnymi skórami zwierząt, trofeami i dekoracjami z kłów czy rogów. Obecnie tego typu ozdoby nie są w dobrym guście i lepiej ich unikać. Wiele afrykańskich zwierząt jest na skraju wymarcia z powodu działalności kłusowników, którzy potrzebują surowców do wyrobu pamiątek. Kupowanie ich jest nielegalne. Warto również zrezygnować z nabywania skór zwierząt, które nie są zagrożone wyginięciem. Nieetyczne jest uśmiercanie żywych istot dla pozyskania dekoracji czy upominku.

Podsumowanie

Styl południowoafrykański w aranżacji wnętrz opiera się głównie na kolorach i detalach. Warto uzupełnić je także egzotycznymi roślinami doniczkowymi, by uzyskać efekt tropikalnej dżungli. Pomieszczenie utrzymane w stylu afrykańskim powinno emanować ciepłem, przytulnością i tajemniczością. Otrzymanie takiego rezultatu we własnym mieszkaniu oznacza, że udało się wprowadzić do niego namiastkę prawdziwej Afryki.

Dodaj komentarz