Wizja nowego jutra

Przed wybudowaniem wymarzonego domu architekci przedstawiają swój projekt, który nie jest niczym wyjątkowym. Jest to wręcz wymóg. Jednak, skoro dostępne są nowocześniejsze, a przede wszystkim lepsze formy urealnienia wizji twórcy, to czemu z niej nie skorzystać? Jedną z takich pomocy są wizualizacje trójwymiarowe, pozwalające na „przeniesienie się” do swojego domu jeszcze przed jego powstaniem.

Pionierskie projekty

Wizualizacje wnętrz są rzeczą coraz częściej pożądaną przez potencjalnych kupców domu. Chcą oni uzyskać jak najbardziej wierne odwzorowanie swojego przyszłego lokum, zanim przystąpią do jego budowy oraz aranżacji. Dzięki mapowaniu trójwymiarowemu, mogą dowolnie modyfikować wnętrza bez ingerencji w bryłę budynku. Kiedyś, aby ujrzeć swoje cztery kąty, należało zlecić makietę: czasochłonny i mozolny do wykonania produkt, który w momencie wręczenia kluczy właścicielowi zlecenia, przestaje być potrzebny. Takie rozwiązanie nie było szczególnie opłacalne, zwłaszcza w momencie, kiedy spotkało się z krytyką klienta, lub wymagało technicznych poprawek. Jednak nadchodząca wielkimi krokami cyfryzacja, postanowiła pospacerować chwilę również wśród architektów i projektantów, dając im nowe możliwości tworzenia.

Przygotowywanie cyfrowego modelu domu, jest ogromnym ułatwieniem pracy dla architektów, a także dekoratorów wnętrz. Domy z wizualizacją wnętrz pozwalają na dokładniejsze zorganizowanie dostępnej przestrzeni, obliczenie marginesu błędu czy nanoszenie poprawek, odpowiadających wymiarom i potrzebom klienta. Zarówno twórcy, jak i inwestorzy z zadowoleniem przyjęli to rozwiązanie: nieważne, czy projekt dotyczył posesji prywatnej czy też publicznej, wizja ujrzenia efektu końcowego w formie cyfrowej spotykała się zawsze z entuzjastycznym odbiorem.

Chociaż wizualizacje to innowacyjne posunięcie, to nie jest ono zarezerwowane jedynie dla futurystycznych, czy modnych minimalistycznych pomieszczeń. Wręcz przeciwnie: projekty 3D wykazują swój potencjał ukazując nowoczesne wnętrza domów wizualizacje takie zawierają często niekonwencjonalne zastosowania mebli czy dodatków- wielofunkcyjne meblościanki, czy chowające się lub „magicznie” rozwijające się meble tapicerowane.

W 3D nie tylko filmy

Skoro wizualizacje są tak wspaniałe, to pewnie ich wykonanie jest trudne, przeznaczone jedynie dla wykwalifikowanego grafika, który „policzy sobie” za wykonanie tej usługi kosmiczne sumy pieniędzy. Otóż nie do końca. Wizualizacje są bardzo często wliczone w kontrakt firm architektonicznych. Twórca projektu nakreśla tradycyjny rzut budowli, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, jeśli wymaga tego sytuacja. Następnie, gotowy i zatwierdzony plan zostaje przekazywany do obróbki graficznej. Chociaż kreuje się zewnętrzny wizerunek budynku przeznaczony do wstępnego poglądu dla klienta, to jednak cyfryzacji podlega najczęściej wizualizacja wnętrza domu.

Dzieje się tak dlatego, że często inwestorzy pragną zmienić aranżację gotowych mieszkań lub biur. Cennik tego typu usługi jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od metrażu projektu. Na przykładzie wyceny jednej z firm, wydruk jednej strony A3 pomieszczenia o wymiarach około 15 m/kw w dwóch rzutach, to koszt 700 złotych.

W przypadku domu jednorodzinnego (do 160 m/kw) z otoczeniem również w dwóch rzutach, cena wzrasta o kolejne 200 złotych. Najdroższe wizualizacje 3d to te, które projektowane są na potrzeby domów wielorodzinnych posiadających około 1400 m/kw (1700 złotych) oraz budynków biurowych i przemysłowych o powierzchni bliskiej 6000 m/kw (2900 złotych). Z projektami jednak trzeba uważać.

Osoby zajmujące się oprawą graficzną, wcale nie muszą być na bieżąco ze składem chemicznym roślin czy praktycznym użytkowaniem pomieszczeń. Często firmy zatrudniające personel tworzący projekty i wizualizacje kładzie nacisk na to, aby miały one jak największe pojęcie o wykonywanej pracy oraz na to, by ich współpraca była jak najbardziej zsynchronizowana. Sukcesywny projekt ma swoje podstawy w dokładnym poznaniu potrzeb i preferencji klientów, efekty wizualne powinny w tym przypadku stanąć na drugim miejscu. Zły wybór firmy projektowej może zaowocować obecnością szkodliwych roślin w naszym ogrodzie czy mało funkcjonalną kuchnią.

Podsumowanie

Zlecając wizualizację, można wybrać tańsze rozwiązanie w postaci osoby prywatnej, jednak nie możemy mieć pewności, czy otrzymane efekty nas zachwycą. Warto więc zaufać profesjonalistom. Co prawda koszt ich pracy będzie wyższy, jednak mamy pewność, że skorzystają z dokładnych rad naszego architekta, oraz przyłożą wszelkich starań do tego, aby wydane przez nas pieniądze nie zostały wyrzucone w przysłowiowe błoto.

Dodaj komentarz