Poliwęglan jest bardzo cenionym tworzywem sztucznym. Łączy w sobie estetykę wykonania – jest przezroczysty, imituje szkło, z dobrymi parametrami technicznymi. Znajduje swoje zastosowanie głównie w budownictwie. Często używa się go choćby do uodpornienia szklanych powierzchni.
Świetliki w różnych kształtach
Coraz większą popularność zyskują także świetliki poliwęglanowe. Świetliki mogą uzupełniać domowe okna lub tworzyć samodzielne oświetlenie pomieszczenia. Odpowiednio zamontowane z łatwością rozprowadzą światło równomiernie po całym wnętrzu. Sam świetlik potrafi też służyć jako swoista dekoracja pokoju. Szczególnym zamiłowaniem cieszą się wśród tych z nas, którzy chcą urządzić swoje mieszkanie w stylu loftowym. To właśnie świetliki z poliwęglanu cieszą się największym uznaniem. Wszystko przez odpowiednie właściwości, jakie łączy w sobie poliwęglan. Przede wszystkim są on przezroczysty jak tradycyjne szkło. Właściwie nie sposób na pierwszy rzut oka rozróżnić, która szyba jest szklana, a przy produkcji, której użyto poliwęglanu wysokiej jakości. Estetyczna strona jest bardzo ważna w wypadku świetlików, które mają doświetlać pomieszczenie i stanowić przy tym interesujący element dekoracyjny. Przy używaniu poliwęglanu w innych produktach dostępne są również wersje mleczne lub dymione – brązowe. Materiał ten do złudzenia przypomina szkło, jednak wyróżnia się lepszymi cechami technicznymi.
Przede wszystkim jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest też bardzo dobrym termoizolatorem. Przy wszystkich właściwościach pozostaje wyjątkowo lekki, dlatego jest tak chętnie wybierany w aranżacji zadaszeń. Jest także materiałem elastycznym – sprawdzony producent bez problemu wykonuje świetliki z poliwęglanu niemal w każdym kształcie i rozmiarze. Najbardziej poleca się świetliki, gdzie płyty są montowane pod skosem lub w łuku. Takie powierzchnie w większości przypadków są efektywnie myte przez opady deszczu. Jednak, żeby zapewnić jak najlepszą przejrzystość, warto czasem dodatkowo je umyć. Do tego wystarczą nam delikatne środki jak woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń oraz miękkie ściereczki. Pamiętajmy, by nie używać środków silnie alkalicznych i rozpuszczalników. Te mogą negatywnie wpłynąć na powierzchnie poliwęglanu. Nie używajmy też ostrych przedmiotów czy materiałów ściernych – mimo swojej wysokiej odporności poliwęglanowe płyty mogą ulec zadrapaniom.
Do dużych powierzchni (np.: w świetlikach w galeriach handlowych, na basenach itp.) można z powodzeniem czyścić poliwęglanowe powierzchnie myjką ciśnieniową z ciśnieniem nieprzekraczającym 100 barów.