Świetliki poliwęglanowe – estetyczne i wytrzymałe

Świetliki poliwęglanowe – estetyczne i wytrzymałe

Poliwęglan jest bardzo cenionym tworzywem sztucznym. Łączy w sobie estetykę wykonania – jest przezroczysty, imituje szkło, z dobrymi parametrami technicznymi. Znajduje swoje zastosowanie głównie w budownictwie. Często używa się go choćby do uodpornienia szklanych powierzchni.

Świetliki w różnych kształtach

świetliki z poliwęglanuCoraz większą popularność zyskują także świetliki poliwęglanowe. Świetliki mogą uzupełniać domowe okna lub tworzyć samodzielne oświetlenie pomieszczenia. Odpowiednio zamontowane z łatwością rozprowadzą światło równomiernie po całym wnętrzu. Sam świetlik potrafi też służyć jako swoista dekoracja pokoju. Szczególnym zamiłowaniem cieszą się wśród tych z nas, którzy chcą urządzić swoje mieszkanie w stylu loftowym. To właśnie świetliki z poliwęglanu cieszą się największym uznaniem. Wszystko przez odpowiednie właściwości, jakie łączy w sobie poliwęglan. Przede wszystkim są on przezroczysty jak tradycyjne szkło. Właściwie nie sposób na pierwszy rzut oka rozróżnić, która szyba jest szklana, a przy produkcji, której użyto poliwęglanu wysokiej jakości. Estetyczna strona jest bardzo ważna w wypadku świetlików, które mają doświetlać pomieszczenie i stanowić przy tym interesujący element dekoracyjny. Przy używaniu poliwęglanu w innych produktach dostępne są również wersje mleczne lub dymione – brązowe. Materiał ten do złudzenia przypomina szkło, jednak wyróżnia się lepszymi cechami technicznymi.

świetliki z poliwęglanuPrzede wszystkim jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest też bardzo dobrym termoizolatorem. Przy wszystkich właściwościach pozostaje wyjątkowo lekki, dlatego jest tak chętnie wybierany w aranżacji zadaszeń. Jest także materiałem elastycznym – sprawdzony producent bez problemu wykonuje świetliki z poliwęglanu niemal w każdym kształcie i rozmiarze. Najbardziej poleca się świetliki, gdzie płyty są montowane pod skosem lub w łuku. Takie powierzchnie w większości przypadków są efektywnie myte przez opady deszczu. Jednak, żeby zapewnić jak najlepszą przejrzystość, warto czasem dodatkowo je umyć. Do tego wystarczą nam delikatne środki jak woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń oraz miękkie ściereczki. Pamiętajmy, by nie używać środków silnie alkalicznych i rozpuszczalników. Te mogą negatywnie wpłynąć na powierzchnie poliwęglanu. Nie używajmy też ostrych przedmiotów czy materiałów ściernych – mimo swojej wysokiej odporności poliwęglanowe płyty mogą ulec zadrapaniom.

Do dużych powierzchni (np.: w świetlikach w galeriach handlowych, na basenach itp.) można z powodzeniem czyścić poliwęglanowe powierzchnie myjką ciśnieniową z ciśnieniem nieprzekraczającym 100 barów.

Dodaj komentarz