Stopnie do nieba bram?

Odpowiednio zaprojektowane schody to priorytet w każdym domu. Jest to nie tylko ułatwienie dla każdej osoby z lękiem wysokości, ale wyznacznik standardu bezpieczeństwa. Obie te klasyfikacje niezwykle leżą nam na względzie, dlatego postanowiliśmy uświadomić naszych czytelników jak dopasować klatkę schodową do potrzeb swoich i reszty użytkowników domu.

Jak wybrać schody dla siebie?

Zazwyczaj poświęca się swoją uwagę przede wszystkim najczęściej uczęszczanym pomieszczeniom: dopieszczamy pokój dzienny, dopracowujemy funkcjonalność kuchni i otulamy harmonią sypialnię. Nasza klatka schodowa schodzi na dalszy plan, jako element konieczny lecz niekoniecznie „wyględny”. W niektórych z nas budzi się z tego powodu głos sumienia, który sugeruje interwencję w tym względzie. Jednak wszystkie nasze działania powinny zostać przemyślane, a niektóre zapędy utemperowane. Poszukując modelu schodów i aranżacji klatki schodowej mamy na uwadze przede wszystkim modny wygląd, a dopiero później (lub wcale) komfort użytkowania. Nie jest to odpowiednie posunięcie. Stawiać należy przede wszystkim na bezpieczeństwo, a wielu uważa, że mija się ono z wystrojem marzeń.

Spróbujemy naprostować te skojarzenia i przedstawić kilka rozwiązań, przemawiające za tym, iż można połączyć oba te aspekty. Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że (jeśli to możliwe) planowanie wyglądu naszej klatki schodowej powinniśmy rozpocząć na etapie projektowania wszystkich pomieszczeń. Da nam to szansę na odpowiednie rozdysponowanie dostępnego miejsca czy dopasowanie odpowiedniej konstrukcji schodów.

Nie chodzi nam tu jedynie o ich model. Na właściwy dobór mają wpływ również wysokość pomieszczenia i ilość stopni- te punkty, źle opracowane oddziałują zarówno na użytkowanie, jak i na wygląd schodów i pomieszczeń- mogą się one wydawać np. przytłoczone. Również wielkość stopni ma ogromne znaczenie: najlepiej, aby miały ok. 18 cm wysokości i ok. 30 cm głębokości, przy szerokości co najmniej 90 cm.

Zamknięta klatka… schodowa

Przejdźmy już może do części, na którą czeka większość czytelników: wystrój klatki schodowej. Główną przeszkodą uniemożliwiającą podjęcie konkretnych decyzji jest nie ich ograniczona ilość, a przeciwnie: ich wielorakość. Istnieje tyle wariacji dotyczących aranżacji klatki schodowej, że często zajęcie jednej pozycji spędza sen z powiek zapracowanego człowieka. Wystarczy jednak na chłodno przemyśleć kilka spraw. Pierwsza z nich, to oczywiście wystrój reszty mieszkania oraz to, jaki typ schodów preferujemy. Jeżeli mamy możliwości ku temu, aby była to zabudowana klatka schodowa inspiracje z pewnością będą dotyczyły nie tylko wystrojowi samych schodów, ale i temu co pod nimi.

Ze względu na to, że będzie to miejsce zabudowane kolor ścian na klatkę schodową tego typu powinien być jasny i chłodny: szarości, biele czy niebieskości. Jeśli mamy taką możliwość zdecydujmy się na okno w ścianie przy schodach np. okrągłe. Aby nie zmarnować miejsca pod schodami, wykorzystajmy je na schowek, regał czy pomieszczenie gospodarcze. W przypadku schodów zabudowanych można co prawda zrezygnować z balustrady (chociaż wskazany jest montaż nawet najprostszej), jednakże dodatkowe oświetlenie klatki schodowej to podstawa.

Możemy się oczywiście zdecydować na nieśmiertelne kinkiety, które nigdy nie wychodzą z mody, ale coraz większym powodzeniem cieszą się punktowe (lub pasmowe) światła led, montowane bezpośrednio u nasady stopni lub na ścianie: dają one wyraźne, aczkolwiek nieoślepiające promienie światła, idealne kiedy chcemy dotrzeć na piętro spoglądając pod nogi. Zasługą zamkniętej klatki schodowej jest z pewnością również jej dodatkowe wygłuszenie, ale skuteczniejsze oddzielenie stref mieszkalnych, jednak schody otwarte również mają swoje plusy.

Stopnie otwarte na użytkownika

Otwarta aranżacja klatki schodowej to opcja, z którą najczęściej spotykamy się w nowoczesnych wnętrzach. Schody stosowane w tego typu wariantach dostarczają wielu bodźców wizualnych, jednakże ich praktyczne walory są znikome. Co prawda świetnie wpasują się zarówno w wystrój nowoczesny, industrialny czy shabby chic, jednak nie zawsze można je wykorzystać w dodatkowy sposób. Taką możliwość daje jedynie model schodów, którego stopnie są zabudowane od spodu, wtedy powierzchnię pod schodami możemy dodatkowo zagospodarować. Z tego jednak względu, że ostatnimi trendami rządzą się schody minimalistyczne, spotkać się raczej możemy z ograniczoną ilością surowca, który prowadzi nas na piętro. Są to tzw. schody ażurowe.

Nie są spełnieniem marzeń osób z lękiem wysokości- widać pod nimi wszystko to, co poniżej. Na rynku możemy spotkać zarówno schody drewniane, metalowe czy kamienne, ale również ostatni krzyk mody: schody szklane. Balustrady, które świetnie pasują do tego typu schodów to oczywiście proste metalowe lub żeliwne ramy, szklane ścianki, drewniane słupki oraz linowe (pionowe lub poziome) wykonane grubego sznura lub metalowego drutu. Odważni, często decydują się nie montować balustrady, jednak oświetlenie ażurowych schodów to absolutny wymóg, jeśli chce się zachować bezpieczeństwo na stopniach. Tak jak w przypadku zamkniętej klatki schodowej dobrym posunięciem byłoby zamontowanie okna, tak w tym przypadku o wiele efektowniej wyglądałoby tzw. okno tarasowe, na całą powierzchnię ściany.

Podsumowanie

Wybór schodów należy dokładnie przemyśleć. Wiadomo, że nie wszystkie są dobrym rozwiązaniem. Jeśli posiadamy małe dzieci, jasne jest to, że nie zdecydujemy się na schody ażurowe z linową balustradą, a jeśli w naszym domu mieszkają energiczne zwierzęta futerkowe, zabudowane schody wyłożone dywanem również mogą nie być dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz