Solidne drewniane okna i drzwi

Drewno od wielu lat uznaje się za jeden z najbardziej wytrzymałych i solidnych materiałów wykazujących najbardziej optymalne właściwości termoizolacyjne. Nic więc dziwnego w tym, że to właśnie z naturalnego drewna wykonuje się dziś powszechnie m.in. praktyczne okna i drzwi dedykowane rozmaitym przestrzeniom.

Drzwi i okna w różnej kolorystyce

okna drzwi drewnianeJakie rodzaje owych elementów wyróżniamy i które z nich cieszą się współcześnie zdecydowanie największą popularnością? Drewniane ramy okienne występują dziś w wielu rozmaitych rozmiarach oraz kształtach, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających, wybrednych klientów. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się aktualnie podstawowe, jednoramowe okna drewniane, których skrzydła składają się z jednej, głównej części. Okna te doskonale sprawdzają się zwłaszcza w jednopoziomowych domach wolno-stojących, w których należy zastosować niestandardowe rozmieszczenia okien o stosunkowo małych rozmach. Znacznie większy dopływ światła zapewniają natomiast pokaźniejsze okna skrzydłowe, których ramy składają się z ościeżnicy i krosna. Do owej ramy pełniącej funkcję swoistego rdzenia całej konstrukcji, mocuje się wówczas podwójne skrzydła okienne, które otwierają się od środa. Okiennice te idealnie sprawdzają się zwłaszcza w kuchniach, w których dominuje styl rustykalny.

okna drzwi drewnianeW bardziej nowoczesnych budynkach świetnie sprawdzają się natomiast udoskonalone okna krosnowe, które (jak już sama nazwa zresztą sugeruje), zbudowane są z tzw. krosna, pełniącego rolę głównej ramy okna podtrzymującej całą konstrukcję. Musimy również liczyć się z tym, że drewniane okna drzwi wykonuje się z wielu odmian drewna, które posiadają różnorodne właściwości oraz kolorystykę – przed ostatecznym wyborem pożądanego przez nas materiału warto więc skonsultować swój wybór z ekspertem, który oszacuje czy dany gatunek surowca będzie dobrze spisywał się w konkretnej przestrzeni. Jeśli zaś chodzi o drzwi drewniane to wyróżniamy ich dwa podstawowe rodzaje: drzwi wewnętrzne oraz zewnętrze. Drewniane drzwi wewnętrzne umieszcza się wewnątrz budynku. Drzwi te są więc znacznie tańsze od drzwi zewnętrznych, których zewnętrzna powierzchnia znajduje się na zewnątrz budynku. W dobrze zaopatrzonych sklepach możemy wybierać pomiędzy drzwiami pełnymi oraz przeszklonymi, przez które wpada znacznie więcej światła.

Zdecydowanie najbardziej solidne będą drzwi wykonane w całości z naturalnego drewna litowego, możemy jednak również zakupić tańsze drzwi klejone wykonane z dobrze zaimpregnowanych materiałów drewnopochodnych, które również posłużą nam przez wiele lat.

Dodaj komentarz