Rodzaje zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości

Rodzaje zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości

Praca na wysokości wymaga ogromnej odwagi, ponieważ stwarza potencjalne niebezpieczeństwo groźnego dla zdrowia, a nawet życia upadku. Podejmując się zatrudnienia wymagającego wykonywania różnych czynności, nie wystarczy nie mieć lęku wysokości.

Prawidłowe zabezpieczenie na dachu

Każdy pracownik musi być szczegółowo zaznajomiony z przepisami bezpieczeństwa, a także być zdolny do odpowiedniej aktywności psychoruchowej. Znaczy to tyle, że dany pracownik nie może odczuwać dyskomfortu, przebywając na wysokości, a tym samym, być w pełni sprawny fizycznie – nawet w sytuacji potencjalnie zagrażającej jego życiu. Rzecz jasna, pracownicy wykonujący swe obowiązki na pewnej wysokości dysponują odpowiednim sprzętem, który znacząco zwiększa ich bezpieczeństwo, a w skrajnych przypadkach może nawet uratować im życie. Zabezpieczenia przed upadkiem z dachu mogą przybierać różną formę, jednak do najczęściej stosowanych zalicza się: szelki bezpieczeństwa, różnego rodzaju linki oraz amortyzatory. O ile samo zastosowanie sprzętu tego typu nie powinno budzić wątpliwości, o tyle nie wszyscy jednak wiedzą, jak z niego korzystać.

Tymczasem jego użytkowanie wcale nie jest takie trudne. Szelki montuje się bezpośrednio do ciała – przekłada się przez nie nogi oraz ręce i zapina na klatce piersiowej oraz brzuchu. Do szelek przymocowuje się za pomocą specjalnych karabinków linki, które dobiera się indywidualnie do ciężaru ciała każdego pracownika. Nie wystarczy wcale jedna mocna lina dla wszystkich. Należy przy tym pamiętać, że im lina mocniejsza, tym również cięższa. Co więcej, do każdej z nich powinien być zamontowany mechanizm amortyzujący, który musi odpowiadać ciężarowi pracującego na wysokości człowieka. Rzecz w tym, że za lekki amortyzator nie ochroni w zupełności przed upadkiem, ponieważ zbyt szybko się otworzy. Zbyt mocny z kolei nie otworzy się pod naporem ciężaru upadającej osoby, czyli nie spełni swego podstawowego przeznaczenia. Jeśli natomiast amortyzatory będą właściwie dobrane, otworzą się w odpowiednim momencie, amortyzując upadek na długości kilku metrów.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu pracownik może ze spokojem wykonywać swoje obowiązki, nie musząc się cały czas martwić o upadek. Jednak same szelki, liny i mechanizmy amortyzujące nie wystarczą. Należy również pamiętać o tym, żeby przed wejściem na wysokość założyć także ochronne obuwie, rękawice oraz kask. W zależności od specyfiki branży, w jakiej się pracuje, możliwa jest także konieczność założenia okularów chroniących wzrok. Z takim asortymentem bezpiecznie można wykonywać takie zadania jak mycie okien na budynkach czy naprawa słupów wysokiego napięcia.

Dodaj komentarz