Rodzaje mat pod panele podłogowe

Podczas remontu domu, często wymienia się również podłogę. Przede wszystkim by odświeżyć wnętrze, ale również by nadać mu nowy, wyjątkowy wygląd. Obecnie na rynku dostępnych jet wiele materiałów, które mogą być użyte do wyłożenia posadzki, jednak by spełniały one swoje funkcje muszą zostać odpowiednio zabezpieczone.

Maty odporne na wilgoć

maty pod panele podłogowe	Najpopularniejsze są zdecydowanie panele podłogowe, które nazywane są podłogą pływającą, ponieważ nie są bezpośrednio przymocowane do wylewki. W związku z tym, by uniknąć wszelkich hałasów, uginania się materiału i jego szybkiego zużywania pod panele kładzie się specjalne maty. Podkłady te głównie ochraniają podłogę przez wilgocią, w związku z tym przy ich wyborze trzeba być bardzo dokładnym. Wśród nich możemy wyróżnić te wykonywane z korka, materiałów sztucznych, tektury karbowanej i papieru falistego, a także gąbkę i piankę. Pierwszy z nich jest naturalnym materiałem, który uzyskuje się z kory dębu korkowego. Dostępny jest w formie podkładów jaki i rolki, co umożliwia swobodny i bezproblemowy montaż. Ponadto korek nie przenosi drgań i tłumi dźwięki, przez co zapobiega tworzeniu się echa. Drugi z nich, czyli XPS jest materiałem sztucznym, które grubość waha się między trzema, a siedmioma milimetrami.

maty pod panele podłogowe	Dobrze sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego i zapewni dobrą izolację cieplną jak i akustyczną. Najtańszy materiał to zdecydowanie tektura karbowana i papier falisty. Jest to również naturalny podkład i można dostać go formie długich rolek. Jego największą zaletą jest zdecydowanie przewodnictwo cieplne. Oprócz podkładów typowo naturalnych na rynku dostępne są również wspomniana wcześniej pianka i gąbka. Najlepiej sprawdzą się przy panelach wykonanych z tworzyw sztucznych. Ich grubość natomiast nie będzie przekraczała dziewięciu milimetrów. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku nierównego podłoża. Bez problemu wypełnią wszystkie nierówności, trzeba jednak pamiętać, by zakupić je w odpowiednim rozmiarze. Maty pod panele podłogowe drewniane przede wszystkim muszą zapewnić bardzo dobrą ochronę przed wilgocią. Jest to bardzo ważne, ponieważ zapewni to odpowiednią ochronę podłodze, dzięki czemu wydłuży się jej czas użytkowania. Wybór odpowiedniego podkładu pod panele jest bardzo trudny.

Najlepiej jest więc robić to w tym samym sklepie, w którym kupiło się materiał na podłogę. Dzięki temu bez problemu można skonsultować się z fachowcem, który z pewnością udzieli odpowiedniej rady, a także uniknąć zbędnego zakupu, który nie spełni prawidłowo swojej funkcji.

Dodaj komentarz