Ptasie skarby

Ileż z nas, drogie Panie nie marzy o wytwornych dekoracjach piór? Każdej damie przynajmniej raz w życiu przeszła przez głowę myśl, że cudownie byłoby posiadać w swoich zbiorach coś, co jeszcze nie tak dawno świadczyło o prestiżu posiadaczki. Pióra są piękne same w sobie, ale mają również tę magiczną zdolność podkreślania urody właścicielki. Dlatego właśnie są tak wielkim obiektem pożądania.

Dekoracje obrośnięte w piórka

Pióra do dekoracji wykorzystywane są od niepamiętnych czasów. Pierwsze ozdoby powstały prawdopodobnie już wtedy, kiedy pierwszy człowiek natknął się na samotne piórko, spacerując po lesie: urok miękkiego puchu podbił jego serce i pozostało tak aż do dzisiaj. Jednak już nie leżą one u naszych stóp. A na pewno nie te, które uznaje się za najpiękniejsze: pawie, bażancie czy strusie. Istnieje wiele sklepów, w tym internetowych, posiadających w swojej ofercie piórka dekoracyjne gdzie kupić możemy każdy z wymarzonych rodzajów. Natomiast sposoby noszenia pierzastych ozdób nie zmieniły się zbyt wiele. Panie najlepiej czujące się w boho, wplatają je sobie we włosy, noszą jako kolczyki, lub przewiązane rzemykami na szyi czy nadgarstku.

Natomiast damy ceniące sobie wyrafinowaną elegancję decydują się na bardziej wyszukane sposoby otulenia się puchem. Na specjalne zamówienia powstają kreacje haute couture (unikalne projekty, uszyte na wymiar konkretnej osoby, często są szyte ręcznie) bogato wykańczane piórami: posiadają długie puszyste treny, a nawet rękawy, układające się niczym anielskie skrzydła. Na wytwornym przyjęciu w stylu lat dwudziestych pani domu, nie może się pokazać bez takich znaków szczególnych jak opaska z rzadkim piórem, pierzasty szal, podkreślający jej ramiona oraz wachlarz skrywający policzki zaczerwienione od tańca. Również modystki nie spoczywają na laurach: piękne kapelusze to nie tylko trofeum myśliwych, to również domena gustownej kobiety.

Nie-opierzona elegancja

Jednak to, jak wykorzystywane są pióra dekoracyjne wciąż się rozwija. Coraz większa liczba osób wykonuje własnoręcznie różnego rodzaju ozdoby we włosy, torebki czy nawet zdobienia butów z użyciem piór. Niejedna panna młoda, chciałaby poczuć na sobie spojrzenia gości, wstrzymujących oddech z zachwytu nad jej śnieżnobiałym toczkiem i pantofelkami o pierzastych noskach. Pióra są również inspiracją charakteryzatorów filmowych. W wielu produkcjach kostiumowych wykorzystywane zostały ozdoby wykonane w części lub w całości z piór: fantastyczne skrzydła postaci anielskich lub mitycznych, maski weneckiej arystokracji, a także kolorowe stroje, zasugerowane wielobarwnymi kostiumami noworocznymi.

Kolorowe piórka do dekoracji znalazły również swoje miejsce w aranżacji domu: ręcznie wykonywane stroiki, zarówno okolicznościowe (np. bożonarodzeniowe), jak i te „dla kaprysu” stają się uzupełnieniem wystroju: pomieszczenie nabiera lekkości kojarzącej się z piórami. Wspaniałym wyborem są tak zwane łapacze snów, które wprowadzają nastrój romantycznej bohemy. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy pozwolić sobie na piórka ozdobne w ich naturalnej formie, zawsze możemy wykorzystać ich motyw w projektowaniu naszego lokum: wzór piór na pościeli, poduszkach, czy obrazach daje zbliżony efekt.

To, że żyjemy w XXI wieku nie oznacza, że nie istnieją już ludzie lubiący używać pióra, wypisując pocztówki świąteczne. Istnieją i mają się się dobrze. Uważają nawet, że miło jest wrócić do przeszłości i wykonać swoją parafkę zdobionym w pióra do dekoracji narzędziem.

Każdego człowieka od zawsze pociąga to, co piękne. Osoby, które są szczególnie wyczulone na efektowność natury, wprost nie mogą się oprzeć pierzastym zdobieniom. Przyciągają ich zarówno barwy, jak i faktura piór: mniejsze, większe, karbowane, o efekcie „holograficznym”. Każde pióro zdaje się być wręcz magicznym przedmiotem, które zachwyca po jednym spojrzeniu i utrzymuje pod wpływem swego uroku, przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz