Przydatne informacje o fugach epoksydowych

Fugowanie to ostatni etap wykończenia podłóg czy ścian płytkami. Najpierw ścianę się gruntuje i wygładza, potem klei kafle, a na końcu wypełnia się szczeliny między nimi – do tego właśnie służą fugi. Bez nich w przestrzeni międzypłytkowej zbierałyby się woda i brud, co osłabiałoby całą strukturę okładziny. Obecnie nie jest się zdanym na cementowe fugi w białym kolorze.

Polecane fugi Mapei

fugi epoksydowe mapeiRekomendowane fugi epoksydowe Mapei to bez dwóch zdań lepsze rozwiązanie. Dostępne są one w różnych barwach, a także w wariantach brokatowych. Brokat jest pakowany w osobnych opakowaniach, więc można go łączyć z fugami w różnych kolorach. Przy małej ilości brokatu fuga będzie się delikatnie mieniła i rozpraszała światło. Przy dużej ilości będzie to wyglądało tak, że szczeliny są wypełnione czystym brokatem. Najpopularniejszy jest wariant złoty i srebrny. Fugi epoksydowe, w przeciwieństwie do cementowych, mają zawsze jednolity i trwały kolor. Nie odbarwiają się np. w kontakcie ze środkami czyszczącymi, ani tez nie czernieją. Po wielu latach będą prezentować się tak samo dobrze. Ma na to wpływ obecność żywic epoksydowych, które uniemożliwiają wnikanie wilgoci w strukturę fugi. To właśnie od wilgoci zmienia się kolor cementu, czy pojawiają się wykwity pleśni. Brak nasiąkliwości i wysoka twardość sprawiają, że czyszczenie fug jest szybkie i proste. Skoro mało się one brudzą to i nie ma co z nich zmywać.

fugi epoksydowe mapeiFugi epoksydowe są też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się przy montażu wielkich kafli podłogowych i drobnej mozaiki ściennej. Fuguje się nimi płytki ceramiczne, ze sztucznego i naturalnego kamienia, jak i płytki wykonane ze szkła. Dzięki odporności na uszkodzenia fugi epoksydowe marki Mapei używane są do wykończenia podłóg, ścian, a także basenów, czy siłowni. Znoszą one dobrze wysoką wilgotność powietrza, czy intensywne użytkowanie danej powierzchni np. podłogi basenowej. Nie można ich jednak stosować na konstrukcjach zewnętrznych np. tarasy. Fugi epoksydowe są też droższe niż te ba bazie cementowej. Trudno się je też usuwa, zarówno z rąk, ubrań, jak i z fugowanych płytek. Fugi epoksydowe szybko zastygają, więc trzeba sprawnie fugować i na bieżąco ściągać nadmiar masy.

Kończąc rozważania, fugi epoksydowe, czy to marki Mapei czy innej to dobra inwestycja dla osób, które chcą wykończyć swoją kuchnię, łazienkę, czy korytarz. Fugi tego typu są odporne na różnego typu uszkodzenia, odbarwienia, nie sprawiają problemów przy czyszczeniu. Zdecydowanie będą lepszym zakupem niż stare i tanie fugi cementowe.

Dodaj komentarz