Przezwajanie silników elektrycznych

Silnik elektryczny to najpopularniejszy rodzaj napędu, wykorzystywany jest w tych zakładach, w których produkcja opiera się przede wszystkim na maszynach. Przetwarza on energię elektryczną w mechaniczną. Silnik ten składa się ze szczotek, komutatorów, magnesów oraz wirnika. Pierwszy, pracujący silnik elektryczny zbudowano w USA. Wówczas silnik ten wyposażony był w elektromagnes i osiągał prędkość 450 obrotów na minutę. 

Przezwajanie czyli regeneracja silnika

przezwajanie Silniki elektryczne dostarczają energii mechanicznej do napędzania maszyn. Dzieje się tak, ponieważ przekształcają one energię elektryczną na ruch obrotowy wału silnika. Wykorzystują przy tym właściwości magnetyczne, jakie wytwarza uzwojenie silnika. Uzwojenie to jest podstawowym elementem poprawy wydajności silnika. W rezultacie siła wytworzona przez elektromagnes oddziałuje na konstrukcję silnika, prowadząc do obrotu jego wału. W momencie przepalenia się uzwojenia silnika konieczne jest udanie się do doświadczonego specjalisty. Bowiem dobór odpowiedniej średnicy drutu oraz późniejsze jego nawinięcie to skomplikowany proces. Jednak nie można także zapominać o tym, że naprawa silników elektrycznych to nie tylko przezwajanie uszkodzonego uzwojenia. Silnik może zostać uszkodzony również w sposób mechaniczny.

przezwajanie Jedną z najczęstszych usterek mechanicznych jest awaria łożyska. Przezwajanie silnika nazywane jest także jego przewijaniem. Uogólniając, jest to jego profesjonalna regeneracja. Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym, istnieje możliwość całkowitej naprawy silnika. Dobrze przeprowadzone przewijanie skutkuje jego poprawioną mocą oraz wydajnością. Ponadto jest to metoda o wiele tańsza od zakupu zupełnie nowego modelu. Suszenie silnika trwa przeważnie od sześciu do ośmiu godzin. Jednak w przypadku większych modeli może ono się wydłużyć nawet do dwóch dni. Chcąc przeprowadzić proces przezwajania silnika krok po kroku, należy rozpocząć go od początkowych oględzin wzrokowych oraz pomiarów elektrycznych. Następnie dokonuje się wstępnej diagnozy przyczyny awarii, w wyniku której usuwa się uszkodzone uzwojenie. W dalszej kolejności zostają wykonane przekłady izolacyjne. Niedługo po tym umieszcza się nowe uzwojenie, które w następnym kroku się odpowiednio usztywnia. Na sam koniec pozostaje dokonanie pomiarów weryfikujących, montaż oraz próba silnika.

Przezwajanie silnika elektrycznego to coś więcej niż tylko zwykła, rutynowa naprawa. Niesie ona za sobą szereg pozytywnych skutków np. związanych z poprawą jego wydajności bądź zwiększeniem gęstości mocy. Zazwyczaj dzieje się tak, że przewinięty silnik nawet przewyższa wydajność silnika oryginalnego, co wpływa na zwiększone zainteresowanie tym procesem oraz jego coraz częstsze zastosowanie.

Dodaj komentarz