Poproszę pokój z widokiem

Poproszę pokój z widokiem

W niedawno opublikowanym przez nas artykule zachwycaliśmy się rewolucyjnym wynalazkiem ludzkości w sferze aranżacji pomieszczeń, jakim jest fototapeta. Zapoznaliśmy Państwa z kilkoma informacjami dotyczącymi ich składu i rodzajów. Tym razem postanowiliśmy zaproponować kilka rozwiązań, jakie można z powodzeniem zastosować w swoich mieszkaniach.

Lepki temat

Fototapeta przestała być echem nudnej przeszłości, stała się okrzykiem witającym bogatą w barwy i wzory przyszłość! Bardzo ciężko o to, żeby w domach użytkowników fototapet ujrzeć dwie identyczne interpretacje tego samego deseniu. Mnóstwo jest unikalnych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. Fototapety na ścianę odpowiednio dobieramy do pomieszczenia pod względem jego specyfikacji, motywu przewodniego, a także tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeżeli pragniemy, aby nasze wnętrze nabrało przytulnego wyrazu, ale nie uśmiecha nam się perspektywa inwestowania w staromodne, „babcine” tapety, możemy okleić ścianę fototapetą i nadać jej oryginalności, a wnętrzu zasłużonego, nastrojowego klimatu.

Posiadający niewielkie mieszkanko często łamią sobie głowę, w jaki sposób rozwiązać problem dotyczący tego, że ich ukochane cztery kąty zdają się przypominać klitkę, zamiast wymarzonego zakątka nieba. Skutecznym trikiem są tzw. perspektywiczne fototapety ścienne lub tapety 3D. Niewielkie pomieszczenie wyda się o wiele przestronniejsze, jeśli na jednej ścianie umieścimy oddalający się widok np. most lub uliczkę. Zastosowanie tapet 3D jest równie ciekawe, dadzą one wrażenie przestrzenności.

Jest wybór

Omówiliśmy już rodzaje fototapet i to, jakie pomieszczenia są im przeznaczone. Fototapety papierowe to rzeczywiście najtańszy wybór, ale jednocześnie trzeba się liczyć z tym, że cena jest proporcjonalna do jakości: fototapety tego typu są najmniej trwałe, nie są w stanie zniwelować niedoskonałości ścian, a ich kolor szybko blaknie. Jej ulepszoną wersją jest fototapeta lateksowa. Jest nieco grubsza, więc lekkie nierówności ściany nie są jej straszne. Dodatkowym plusem jest również to, że w przypadku ewentualnych zabrudzeń, nasza ścienna ozdoba jest w stanie znieść spotkanie z wilgotną gąbką, o ile nie będzie to zbyt intensywne doznanie.

Prawdziwym supermenem wśród fototapet są okładziny winylowe. Występują w dwóch wariantach: na podkładzie papierowym oraz flizelinowym. Są odporne na promienie słoneczne, wilgoć, a także zabrudzenia, są więc idealne dla posiadaczy dzieci oraz zwierząt domowych. Fototapeta to wybrana fotografia na trwałym podkładzie umieszczana na ścianie. Jednak coraz częściej zainteresowane spojrzenia padają w kierunku oklein o wdzięcznej nazwie Canvas, której faktura przypomina olejny obraz.

Co i gdzie?

A jak dobrać odpowiedni rodzaj tapety do pomieszczenia? Radzimy: podczas rozmyślań, należy mieć na uwadze w pierwszej kolejności przeznaczenie miejsca, a dopiero w dalszym ciągu jego wystrój. Jeżeli aranżujemy swój przedpokój, musimy poszukiwać takiej okładziny, która będzie odporna przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne, np. zadrapania psimi pazurami, otarcia związane z wieszaniem okryć wierzchnich czy odkładania obuwia na miejsce. Ściany muszą stać się również odporne na zabrudzenia, a więc nasze kroki powinniśmy skierować do działu z fototapetą lateksową lub winylową. Jeszcze większe wyzwanie stawia nam fototapeta do kuchni lub łazienki.

farba do kuchniTam priorytetem jest przede wszystkim odporność na wilgoć i zmiany temperatur. W kuchni dodatkowo nie mamy już do czynienia jedynie z plamami wody, ale i np. tłuszczem. Okładzina winylowa w tych przypadkach to absolutne minimum. Jeżeli nie chcemy ryzykować pożaru (w przypadku, gdy fototapeta znajduje się nad kuchenką), nasze ściany kuchenne powinniśmy zabezpieczyć szklaną osłoną. Wybór fototapety do sypialni lub salonu jest o wiele mniej skomplikowany. Jednak powinniśmy rozważyć sytuacje „za” i „przeciw” przed wyborem okładziny w pokoju dziennym. Spędzamy tam znaczną część czasu wolnego, zarówno samotnie jaki w towarzystwie rodziny i znajomych, warto byłoby wybrać taki rodzaj fototapety, aby przetrwał on jak najdłużej w dobrym stanie.

Podsumowanie

Fototapety oferowane są w kilku standardowych rozmiarach np. 405×270, 366×254 czy 175×115 cm jednak najczęściej wybierane są fototapety na wymiar, które klienci mogą samodzielnie dopasować do swoich ścian. Dostępne na rynku fototapety ceny mają zróżnicowane pod względem rodzaju oraz firmy. Okładziny papierowe to koszt kilkudziesięciu złotych za metr kw, jednakże tapety lateksowe i winylowe posiadają ceny odpowiadające ich jakości. Stąd za metr kw fototapety możemy zapłacić od 10 do nawet 350 zł, nie licząc cen kleju.

Dodaj komentarz

Close Menu