Pomysły na wielkanocny wystrój domu

Pomysły na wielkanocny wystrój domu

Po obchodach Bożego Narodzenia i Dnia Zakochanych, nadchodzi pora na celebrowanie Wielkanocy. Warto z wyprzedzeniem pomyśleć o tematycznym wystroju mieszkania, aby wprowadzić do niego świąteczny nastrój. To także pierwsza okazja, aby po zimie zastosować wiosenne motywy w aranżacji wnętrz.

Z tego wpisu dowiesz się, jak przygotować wielkanocny wystrój domu, by zachwycił każdego, kogo zaprosisz do środka.

Kompozycje z kwiatów na Wielkanoc

Barwy, które utożsamiane są z wiosną i Wielkanocą, to przede wszystkim żywe odcienie zielonego i słoneczne żółcie. Często są one urozmaicone bielą, czerwienią czy pastelami. Kompozycje oparte na tych barwach odwołują się do budzącej się przyrody: wczesnych kwiatów, świeżych liści czy skorupek jaj ptaków.

kwiaty na Wielkanoc

Wczesnowiosenne rośliny, które najczęściej goszczą w bukietach i stroikach, to: przebiśniegi, narcyzy, tulipany, żonkile, szafirki, hiacynty,  gałązki brzozowe oraz wierzbowe bazie. Barwne kwiaty zestawione z zielonymi witkami to doskonały pomysł na wielkanocną dekorację mieszkania. Wystarczy wybrać prosty, szklany wazon i ułożyć w nim kompozycję z wybranych roślin. Pamiętaj, by codziennie zmieniać wodę w naczyniu oraz podcinać kwiaty. Te czynności znacząco przedłużą trwałość żywej kompozycji.

Uwaga! Wczesne kwiaty kupuj, gdy posiadają zamknięte pączki. Jeśli przyniesiesz do domu kwitnące rośliny, będą cieszyły Cię znacznie krócej niż te jeszcze nieotwarte. Pamiętaj też, że wyhodowanie listków na brzozowych witkach może trwać nawet do 10-14 dni. Przygotuj gałązki wcześniej, aby były gotowe na Wielkanoc.

Innym pomysłem na ozdobienie mieszkania jest wykonanie stroika w dużym słoju. Aby pięknie wyglądał na Wielkanoc, stwórz go mniej więcej 2 tygodnie wcześniej. Co potrzebujesz do pracy? Oto lista zakupów:

• duży, szklany słój lub wazon o prostej szyi.
• naturalny mech (do kupienia np. w dobrych kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych),
• drobne otoczaki albo szklane kulki,
• kilka cebul hiacyntów.

hiacynty na Wielkanoc

Na dno słoja (wazonu) połóż kamyki lub kulki i wypełnij go do połowy mchem. Postaraj się stworzyć z niego dość zwarte podłoże. W jego centralnej części umieść cebule hiacyntów. Wciśnij je w mech. Dbaj, by podłoże było zawsze wilgotne, ale unikaj przelania. Umieszczenie słoja w ciepłym i jasnym miejscu przyspieszy rozwój roślin i wywoła kwitnienie. Tak wykonany stroik to idealna dekoracja domu na Wielkanoc – naturalna, pachnąca i po prostu piękna.

Trwałe dekoracje wielkanocne

Wielkanoc nieodzownie kojarzona jest z pisankami. Tradycja malowania jaj jest bardzo stara, ale wciąż żywa. Istnieje wiele technik ozdabiania skorup, które umożliwiają nadanie im odświętnego charakteru. Poniżej znajdziesz 3 ciekawe sposoby na to, by cieszyć się wielkanocnym koszykiem pełnym pięknych pisanek:

1. Drobne pisanki

pisankiNie tylko kurze jaja nadają się do robienia pisanek. Jaja przepiórcze są dużo mniejsze i świetnie prezentują się w niedużych stroikach. Zrobione z nich wydmuszki są na tyle lekkie, że możesz powiesić je na brzozowych witkach, które dołączysz do bukietu wiosennych kwiatów. Drobne pisanki możesz pomalować, zafarbować albo pokryć klejem i posypać konfetti.

2. Skorupki w stylu ludowym

Technika polega na posmarowaniu jaja klejem i ciasnym, dokładnym owinięciu go wybranym rodzajem sznurka. Możesz wybrać model sizalowy, jutowy, konopny, bawełniany, gładki lub z brokatem. Wybór sznurów i tasiemek jest bogaty, zatem bez trudu dopasujesz ich wzór do stylu mieszkania. Gotowe jajo możesz dodatkowo ozdobić, np. papierowymi kwiatkami lub kokardkami z tkaniny.

3. Jaja w ubrankach

Jeśli umiesz szydełkować lub robić drutach, możesz wykonać ozdobne pokrowce na pisanki. Jajka w ubrankach z kordonka lub wełny to propozycja przede wszystkim dla osób lubiących styl romantyczny. Zaletą tej techniki ozdabiania jest trwałość pokrowców. Z powodzeniem możesz wykorzystać je w tym roku i wielu następnych latach.

Symbolika dekoracji wielkanocnych

• Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli wielkanocnych jest jajko. Utożsamia się je z nowym życiem. Jajka są częścią święconki oraz stanowią popularną dekorację (pisanki).

bazie• Bazie są symbolem odradzającej się przyrody. Wierzby uchodzą za drzewa, które potrafią rosnąć w niesprzyjających warunkach. Ich żywotność jest zachętą do tego, by próbować przezwyciężać życiowe trudności.

• Zajączek to odwołanie do cudu płodności. Symbolizuje on nowe życie oraz odradzającą się po zimie przyrodę.

Klimatyczny wystrój domu na Wielkanoc pozwala cieszyć się świętem i nadchodzącą wiosną. Wczesne kwiaty i kolorowe dekoracje stanowią pochwałę życia oraz inspirują do przeprowadzania pozytywnych zmian w swoim otoczeniu.

Dodaj komentarz