Pompy ciepła – czy to dobry wybór?

Obecnie ogrzewanie domu wiąże się z wyborem odpowiedniej do tego instalacji i jest to uzależnione przede wszystkim od domowników, ale również od samego budynku, ponieważ nie wszędzie da się założyć pożądane ogrzewanie. Zdarza się również, że wiele zależy od tego, czy dany sposób jest mniej lub bardziej szkodliwy dla środowiska, a dla tych, którzy cenią sobie ekologię świetnym wyborem będą pompy ciepła.

Różne rodzaje pomp ciepła

powietrzne pompy ciepłaPompy ciepła są używane przede wszystkim do ogrzewania domu. Są również znane jako dość niewielkie urządzenia powstałe z myślą o środowisku, ponieważ mają one charakter ekologiczny. Najłatwiej scharakteryzować pompę ciepła tym, że wymusza przepływ ciepła z miejsca, gdzie panuje niższa temperatura do miejsca, w którym panuje wyższa. Cały ten proces jest nienaturalny i może być obecny dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. Taką energię można uzyskać poprzez działanie pomp sprężarkowych lub absorpcyjnych. Główną cechą pomp ciepła jest to, że są niesamowicie przyjazne środowisku. Nie produkują dymu ani nie zagrażają bezpośrednio klimatowi przez tworzenie innych trujących substancji. Mówiąc o pobieraniu ciepła z zewnątrz, trzeba wspomnieć o powietrznych pompach ciepła (ASHP). Istnieją m.in. pompy ciepła powietrze-powietrze i w tym przypadku ciepło transportowane jest od wewnątrz, ale również pompy ciepła powietrze-woda i wtedy ciepło trafia do obiegu grzewczego i do zbiornika domowego z gorącą wodą.

powietrzne pompy ciepłaNajbardziej powszechne oraz stosunkowo niedrogie są powietrzne pompy ciepła, a przy tym warto wspomnieć, że ten rodzaj pomp może wyprodukować nawet do 5 kW energii cieplnej. W okresie zimy efektywność tego rodzaju ogrzewania stosunkowo maleje, choć jest to właściwie uzależnione od wysokości temperatury. Przy dużych mrozach pompa powietrzna będzie musiała włączyć grzałkę elektryczną, a to przyczyni się do wzrostu zużycia prądu. Nie należy jednak łączyć tego z kolosalną różnicą w koszcie ogrzewania, ponieważ cena ta nie będzie znacząco różnić się od ceny ogrzewania np. latem,. Warto tutaj zaznaczyć, że dobrym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką – w ten sposób można zminimalizować opłaty za energię elektryczną, z której korzysta pompa.

Ten rodzaj ogrzewania jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które chcą mieć realny wpływ na środowisko. Dzięki takim pompom jest to możliwe, ponieważ ich praca nie przyczynia się do niszczenia klimatu planety. Poza tym pompy powietrzne są proste w obsłudze, więc nie będzie problemu z ich obsługą.

Pompy sprzedaje firma Wirtusan

Dodaj komentarz