Oryginalny pomysł na zielone ściany z mchu w domu

Szukasz pomysłowej dekoracji do domu, która będzie pełniła różne funkcje? Jeśli tak, to zaprezentowane w tym wpisie zielone ściany z mchu na pewno Ci się spodobają.

Dlaczego z domów znikają rośliny doniczkowe?

kwiaty doniczkoweSzybkie tempo życia sprawia, że coraz więcej osób rezygnuje z posiadania roślin doniczkowych w domu. O kwiaty trzeba dbać. Wymaga to jednak czasu, który powoli staje się towarem luksusowym. Ponadto duża część społeczeństwa ceni niezależność, a roślin nie można zostawić na pastwę losu podczas wakacyjnych wojaży.

Innym powodem, dla którego parapety w mieszkaniu nie są zajęte przez kwiaty, są względy zdrowotne. Z roku na rok przybywa ludzi, którzy cierpią na różnego rodzaju alergie. Zdarza się, że usunięcie roślin z domu jest konieczne, aby chory poczuł się lepiej.

Kolejną przyczyną omawianego zjawiska jest brak umiejętności pielęgnowania kwiatów doniczkowych. Wiele osób nie wie, jak prawidłowo się nimi zajmować, co często prowadzi do zniszczenia upraw. Duża ilość niepowodzeń skutecznie zniechęca do uprawiania roślin w domu.

Z przywołanych względów z mieszkań masowo znikają paprotki, fikusy, fiołki, a nawet mało wymagające kaktusy czy storczyki. Takie domy sprawiają jednak wrażenie dość surowych, odczuwa się w nich brak dotyku natury. W takiej sytuacji zielone ściany z mchu wydają się doskonałym rozwiązaniem – niewymagającym i pięknym.

Czym są ściany z mchu?

mechŚciany z mchu to przenośnia. Nikt, co prawda, nie buduje murów z takiego tworzywa, ale już pokrywanie ścian panelami z roślinnością jest jak najbardziej możliwe. W przypadku mchu sprawa jest dość prosta. Po prostu przykleja się go do płyty i całość montuje na ścianie. Czy każdy mech nadaje się do stworzenia takiej dekoracji? Niekoniecznie.

Do tworzenia zielonych ścian zazwyczaj wykorzystuje się mech norweski, leśny, gąbczasty lub reniferowy. Warto od razu zaznaczyć, że ostatnia z odmian w zasadzie jest porostem, który swoim wyglądem przypomina mech. Przywołane gatunki wyróżniają się ładnym kształtem, atrakcyjnym kolorem oraz przyjemną w dotyku fakturą. Każda z tych cech ma duże znaczenie dla osób, które posiadają ścianę z mchem. Tego typu roślinność znajduje się bowiem nie tylko w przestrzeniach publicznych, np. hotelach, ale także w domach prywatnych.

Mech na ścianie pozwala wprowadzić do wnętrza roślinny akcent, któregościana z mchu brakuje w wielu domach. Warto jednak wiedzieć, że tego typu dekoracje nie są żywe. Do ich produkcji stosuje się mech preparowany, czyli pozbawiony korzeni i odpowiednio zaimpregnowany. Zdarzają się nawet wersje farbowane na kolory, których próżno szukać w naturze. Niemniej jednak ściana z mchu prezentuje się oryginalnie i zapewnia dotyk zieleni nawet w ścisłym centrum miasta.

Charakterystyka ścian z mchu

Jeśli dekoracje wykonywane są ze spreparowanego surowca, to czy ściany z mchem mogą pełnić jakiekolwiek inne funkcje niż ozdobne? Tak. Mimo tego, że rośliny nie mają już korzeni, nadal wykazują właściwości typowe dla mchów, czyli:

• oczyszczają powietrze,
• absorbują wilgoć,
• wygłuszają dźwięki,
• nie są nośnikami alergenów.

Mech używany w procesie produkcji zielonych dekoracji jest czysty, zatem nie trzeba obawiać się, że wraz z nim pojawią się w domu szkodniki lub insekty.

mech na ścianiePrzebywanie we wnętrzu, w którym na ścianie znajduje się dekoracja z mchu, odpręża i relaksuje. Płaszczyzny zieleni pozwalają oczom odpocząć, co w dobie laptopów i smartfonów, jest niezwykle ważne. Ponadto ozdoba z mchu to naturalny miernik wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jego wartość spadnie poniżej 40%, mech zacznie się przesuszać. W konsekwencji tego procesu stanie się z czasem szorstki i wyblakły. Aby przywrócić mu ładny wygląd, należy zadbać o utrzymanie wilgotności na poziomie 40-60%. Warto wiedzieć, że są to także wartości najbardziej optymalne dla człowieka. Mając ścianę z mchem nie trzeba już zatem inwestować np. w higrometry. Wystarczy obserwować dekorację, aby ocenić ilość pary wodnej w powietrzu.

Dobrze przygotowana tablica z mchem zdobi wnętrze. Rośliny nawodnione w wystarczającym stopniu są przyjemne w dotyku, miękkie i sprężyste. W zasadzie nie trzeba ich pielęgnować, ponieważ już nie rosną. Nie wymagają zatem przycinania lub nawożenia. Jedyne, o co trzeba zadbać, to właściwy poziom wilgotności powietrza.

Podsumowanie

Posiadanie w domu zielonej ściany z mchu ma wiele zalet. To wielofunkcyjna dekoracja, która nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mech stanowi więc doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kwiatów w doniczkach. Dzięki niemu można cieszyć się zielenią w domu, a jednocześnie nie martwić o kondycję roślin.

Dodaj komentarz