Nigdy więcej nudnych ścian cz. 1

Nigdy więcej nudnych ścian cz. 1

Wnętrze domu jest namacalnym odzwierciedleniem tego, jakie cechy reprezentuje sobą jego właściciel. Odwiedzając czyjeś lokum, sprawnym okiem jesteśmy w stanie ocenić jego zainteresowania, przyzwyczajenia czy zaangażowanie w hobby. Określić możemy także dobry gust mieszkańców. Często najwięcej mówią dodatki, jednak ostatnie słowo zawsze należy do tej, która stoi w tle: do ściany, podpory domu.

Naturalna harmonia

Bywa, że aranżacje ścian wcale nie należą do rzeczy łatwych: pomysłów jest wiele, a wybór może być tylko jeden. I jak spośród takiego ogromu możliwości wybrać tę jedną właściwą? Niektórzy mają tego pecha, że brak im nawet sugestii, a co dopiero rozwiązania.

Przede wszystkim do tych właśnie osób kierujemy ten artykuł: do zagubionych, niepewnych dusz, które nie mogą zaznać spokoju we własnym niewykończonym domu. Pierwszą propozycją jest oczywiście cegła: nieśmiertelna, zarówno tradycyjna, jak i wnosząca podstawę surowej nowoczesności. Jest pełna uniwersalności: zależnie od tego, na jakie dodatki się zdecydujemy, takiego charakteru nabierze wnętrze.

Zbliżony naszej cegle jest kamień dekoracyjny: pozornie surowy, napawający pomieszczenie elegancją i nutą egzotyki. Minimalistyczne rezultaty otrzymamy, korzystając z kolejnego pomysłu projektantów. Betonowe płyty na wewnętrznych ścianach domu to niecodzienny widok, ale właśnie to czyni go oryginalnym. Naturalne kolory ścian od zawsze były dobrym wyborem, a odcienie szarości, zupełnie jak biel idealnie komponuje się z każdą inną barwą. Nasze kamienne wykończenia mogą nie spełnić naszych oczekiwań, jeśli umieścimy je na wszystkich ścianach we wnętrzu.

Umieszczone jedynie w strategicznych miejscach ścian, staną się przykuwającym wzrok kamieniem (dosłownie) koronnym całej aranżacji. Jednak istnieje też taka okładzina, która wygląda wspaniale w każdym miejscu: drewno. Idealnie sprawdzi się na podłodze, na ścianach, a nawet na suficie. Każda płaszczyzna przyjmie ją z radością.

Drewno to na tyle uniwersalna materia, że nie tylko świetnie prezentuje się w stanie surowym, ale i wzbogacona o pigment. Malowanie ścian pokrytych drewnem znane jest od bardzo dawna. Z mody nigdy nie wychodzi bielenie ścian oraz modyfikowanie ich, aby wyglądały na starsze.

Indywidualizm moich ścian

Jeżeli z jakichś przyczyn nie chcemy na naszych ścianach prawdziwych drewnianych paneli, świetną alternatywą będą panele z tworzywa, świetnie imitujące drewnianą fakturę. Dobrze wykonane panele są nie do odróżnienia od oryginału: każdy sęk i drzazga przeniesione na płaszczyznę panelu wyróżnia się na tle innych. A jeżeli nie drewno, ale wciąż panele? W tym przypadku nasz wybór powinien paść na tzw. panele 3D. Posiadają ciekawą strukturę, i z pewnością nie pozwolą przejść obok siebie obojętnie. Skoro mówimy o okładzinach nie możemy zapomnieć o najważniejszych z nich. Tapety i fototapety na przełomie lat zmieniły się nie do opisania. Nie są to już nudne i „płaskie” płaty papieru.

Teraz posiadają nie tylko bogatą gamę kolorystyczną, mnogość stylów, ale i kilka rodzajów efektów wykończeniowych. Skoro wspominamy o prekursorach, warto nadmienić iż prawdziwą rewolucje przeszły również farby do ścian.Już nie tylko mamy zagwozdkę dotyczącą tego jak pomalować salon czy sypialnię, ale również jakie wykończenie sprawdzi się lepiej w kuchni, a jakie w łazience.

Jeżeli nie możemy się zdecydować na to, jaki kolor do salonu będzie najodpowiedniejszy, świetnym pomysłem będzie stworzenie struktury dekoracyjnej z użyciem farb. Do owych uniesień twórczych szczególnie polecamy kolory farb dulux: ich pigment jest nasycony w odpowiedni sposób, i możemy być pewni, że nie będzie on oksydować po nałożeniu na ścianę.

Podsumowanie

Nasze ściany możemy wykończyć również na wiele innych sposobów. Rozwiązaniem dla pasjonatów literatury będzie ściana książek, jeżeli marzy nam się galeria sztuki obsypmy nasze ściany plakatami i obrazami, jeśli zaś uważamy, że żaden widok nie dorówna własnemu obliczu (lub po prostu chcemy powiększyć wnętrze) skorzystajmy z uroków luster. Mając na uwadze potrzeby klasyków, proponujemy tradycyjną sztukaterię.

Dodaj komentarz