Niemała aranżacja małego biura

Niemała aranżacja małego biura

Nie tak dawno temu opublikowaliśmy artykuł dotyczący aranżacji domowego biura, a niedługo potem otrzymaliśmy miłą wiadomość prywatną od naszej czytelniczki, w której informowała o tym, jak wielką inspiracją się on dla niej okazał. Postanowiła otworzyć samodzielną firmę, jednak do tego celu potrzebuje biura- niedużego, ale własnego i cichego. Nie może pozwolić sobie na wynajęcie lokalu, dlatego jej biznesowe lokum kryć się będzie w domowym zaciszu.

Odpowiadamy na prośby

Nasza czytelniczka, pani Małgosia, od zawsze czuła, że posiada żyłkę dekoratorską. Z tego jak opisywała swoje projekty, które tworzyła dla przyjaciół i rodziny wywnioskowaliśmy, że powstały z pasji, i że również my bylibyśmy pełni zachwytu. Nasza rozmówczyni przyznała, że od dłuższego czasu zastanawia się nad otwarciem własnego studia projektowego, w którym mogłaby szlifować talent, pogłębiać dotychczas zebraną wiedzę, a przy okazji również wspierać rodzinny budżet. Mimo tego, że jest ona wspierana przez partnera i zadowolonych klientów, wciąż nie jest przekonana co do tego rozwiązania i dlatego zwróciła się do nas z prośbą o radę.

Jest nam niezmiernie miło, że nasze artykuły w ten sposób oddziałują na naszych czytelników. Dołożymy wszelkich starań, aby zarówno pani Małgorzata, jak i nasi inni obserwatorzy odczuli pełną satysfakcję z zawartych tu informacji.

Na wstępie jednak musimy podkreślić, że naszą specjalnością jest aranżacja istniejących miejsc: lokali, pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych, nie ich tworzenie i kreowanie od podstaw. Z tego powodu, że zajmujemy się wykończeniem, nasze informacje na temat rozpoczęcia działalności, jakim jest studio projektowania wnętrz mogą być sporo okrojone.

Biznesowe wskazówki

Na własnym przykładzie przekonaliśmy się, że pierwszym krokiem do sukcesu jest dobry pomysł. Na nim właśnie, niczym na fundamencie, będzie opierać się cały plan rozwoju naszej firmy.

Jeżeli nie wiemy od czego zacząć, zacznijmy odpowiadać sobie na kilka prostych pytań: co? dla kogo? po co? co oferują inni? jak to ulepszyć? Odpowiedzi przydadzą się nam nie raz, np. podczas tworzenia biznesplanu. Nazwa również jest bardzo ważna. Powinna być chwytliwa, łatwa do zapamiętania i nie za długa, a przy tym od razu powinna kojarzyć nam się z ofertą firmy. Każda ze specjalizacji ma określony zestaw przedrostków, członów i końcówek.

W przypadku firm projektowych świetnie sprawdzają się kombinacje zawierające w swojej nazwie kluczowe słowo np. design, lub projekt. Nasza firma może być jednoosobowa (tzw. mikro przedsiębiorstwo), ale jest to sposób zarobkowania, który musi spełnić kilka warunków, np. odpowiednia księgowa, określony sposób rozliczania czy rejestracja w CEIDG. Kiedy papierkową robotę mamy „z głowy” wystarczy zająć się tym, co równie niezbędne, ale przyjemniejsze – sprzętem. Z całą pewnością jesteśmy w posiadaniu komputera, ale dla formalności uwzględnimy go na liście.

Kolejny jest program dla architektów – biuro projektowe wnętrz nie ma szansy zaistnieć na współczesnym rynku bez pomocy multimediów. Skoro chcemy zarabiać niezbędnikiem jest program do wystawiania faktur oraz platforma do kontaktu z klientem.

A żeby potencjalny interesant odnalazł nas w morzu projektantów zadbajmy o własną stronę internetową. Nauczmy się również tworzyć grafiki i kosztorysy dla klientów. Dodatkowo naszą przyszłą pracę usprawnią ankiety. Otwarcie własnego biznesu może być kosztowne, dlatego polecamy zapoznanie się z projektami dotacyjnymi UE lub Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Wygodne miejsce pracy

Organizacja domowej firmy to jedno, jednak aranżacja małego biura w swoim mieszkaniu to zupełnie inna sprawa. Bywa, że nie jesteśmy w stanie poświęcić naszej pracy wymarzonej ilości miejsca. Ale nie ma co załamywać rąk, w końcu jesteśmy projektantami wnętrz, prawda? Zadbajmy o naszą przestrzeń aranżując w kilku krokach nasze miejsce pracy. Na małej powierzchni cenna jest każda wolna przestrzeń, dlatego najlepszym wyjściem dla nas będzie nowoczesne biuro wyposażenie, które tam umieścimy powinno być funkcjonalne i proste, bez zbędnych detali, które nadmiernie odwracałyby naszą uwagę od wykonywanych zajęć.

Grunt to biurko, które byłoby dopasowane do naszego wzrostu oraz krzesło, na tyle wygodne, że po 8 – 10 godzinach siedzącej pracy nie będziemy odczuwać zmęczenia. Pracujemy przy komputerze, a więc zainwestujmy w dobre oświetlenie: w ciągu dnia światło słoneczne, natomiast gdy słońca zabraknie – lampka. W przypadku sztucznego światła, świetnie sprawdzą się żarówki LED – nie męczą one oczu tak bardzo jak tradycyjne żarówki.

Źródło światła zawsze powinno znajdować się z boku miejsca pracy i oświetlać elementy, na które najczęściej pada nasz wzrok. Jeżeli jesteśmy praworęczni, lampka powinna znajdować się po lewej stronie, jeśli pracujemy lewą ręką – po prawej. Pamiętajmy by otaczać się jasnymi i uspokajającymi kolorami. Jaskrawe barwy skutecznie dekoncentrują. Jeżeli zależy nam na mocniejszym akcencie wewnątrz, zdecydujmy się na oryginalne dodatki.

Podsumowanie

Porządek i harmonia powinny określać domowe biuro inspiracje na ten temat to wszelkiego rodzaju półki, segregatory oraz pudełka na akcesoria i drobne sprzęty. Świetnym pomysłem może być urządzenie biura w sypialni wewnątrz przesuwnej szafy: zapewnimy sobie dostęp do „skrytek”, a po skończonej pracy odgrodzimy nasze życie prywatne od zawodowego. Pozostaje nam życzyć powodzenia pani Małgosiu!

Dodaj komentarz