Naprawa murów iniekcją ciśnieniową

Wraz z biegiem lat, szczególnie w budynkach starego typu, mogą pojawiać się ubytki, rysy i uszkodzenia obniżające wytrzymałość konstrukcji oraz sukcesywnie skracające czas trwałości i funkcjonowania budynku. By zabezpieczyć obiekt należy zamknąć powstałą rysę za pomocą żywicy elastycznej bądź sztywnej.

Iniekcja niwelująca szczeliny

iniekcja ciśnieniowaMostkuje ona pęknięcie przywracając budynkowi nośność, a co za tym idzie – funkcjonalność. Ubytek jest zasklepiany za pomocą odpowiedniego preparatu poliuretanowego metodą iniekcji ciśnieniowej. Uszczelnianie ubytków metodą iniekcyjną jest obecnie szeroko stosowane nie tylko do naprawy murów, ale również wykonywania hydroizolacji bez konieczności rozkopywania fundamentów budynku. W przypadku powstających rys nie ma znaczenia czy są one suche, wilgotne czy może przeciekające – iniekcja ciśnieniowa betonu w każdym przypadku dokładnie i trwale uszczelni nawet mocno przeciekające ubytki. Do takiej operacji wystarczy dobrać odpowiednio przystosowaną do tego substancję szybkospienialną. Reakcji wiązania preparatu poliuretanowego wtłaczanego w rysę towarzyszy również wiązanie cząsteczek wody, co skutkuje jedynie kilkuprocentowym wzrostem objętości preparatu, jeszcze dokładniej zasklepiając cieknący ubytek.

iniekcja ciśnieniowaŻel jest wtłaczany w rysy specjalną pompą, zalecane jest również stosowanie specjalnych stalowych pakerów, które wytrzymują wysokie ciśnienie towarzyszące całemu procesowi. Po wykonaniu zlecenia otwory powstałe w wyniku zamontowania pakerów zasklepia się szybkowiążącą substancją. Mamy możliwość skorzystania również z pakerów jednodniowych, które znacznie przyspieszają postęp prac dzięki temu, że górna część pakera może zostać usunięta natychmiast po ukończeniu iniekcji. Metodą iniekcji wykonamy również uszczelnienie połączenia ściany betonowej z płytą fundamentową, nieocenione jednak są jej możliwości w powstrzymywaniu zawilgocenia budynków i rozwoju pleśni. Odwierty w ścianach są wykonywane w zależności od wykonywanych operacji. Najczęściej jednak urządzenie dokonuje iniekcji pod ciśnieniem 10 bar, substancja poliuretanowa wiąże się w ciągu 5–15 minut. Proces iniekcji można przeprowadzać nie tylko w elementach betonowych, ale również kamiennych, ceglanych, jak i na połączeniach z częściami metalowymi lub żeliwnymi.

Rozwiązanie jest szczególnie pomocne w przypadku prac remontowych w starym budownictwie. Tam najczęściej możemy spotkać się z brakiem hydroizolacji fundamentów, co może być skutecznie uzupełnione za pomocą iniekcji ciśnieniowej, przerywając przy tym kapilarne podciąganie wody do budynku.

Dodaj komentarz