Montaż podkładek tarasowych

Montaż podkładek tarasowych

Budowa tarasu wcale nie musi być trudna. Obecnie istnieje bowiem tyle atrakcyjnych rozwiązań, że bez problemu możemy przyspieszyć przebieg prac. O wiele szybsza niż tradycyjna budowa jest na przykład budowa tarasu wentylowanego. W dodatku taki taras ma więcej zalet niż ten postawiony bezpośrednio na podłożu.

Podkładki tarasowe sprawiają, że taras staje się lepszy

tarasO czym mowa? Przede wszystkim o tym, że w „zwykłym” tarasie, często jest problem z prawidłowym odprowadzaniem wody deszczowej. Gromadzi się ona na powierzchni płytek i doprowadza do powstawania wykwitów, jak i do korozji obróbki blacharskiej jeśli taka została zastosowana. Ponadto przez taką zalegającą wodę zmniejsza się trwałość tarasu. Takie sytuacje nie zdarzają się w przypadku tarasu wentylowanego, gdyż pomiędzy poszczególnymi płytkami znajdują się szczeliny, którymi woda może spływać. Zaś pomiędzy podłożem a płytkami znajduje się pusta przestrzeń, która nie dopuszcza do pojawienia się zawilgocenia. Aby postawienie takiego tarasu było możliwe, konieczne są podkładki tarasowe ze wspornikiem, gdyż to one odgrywają tutaj główną rolę. Najczęściej producenci proponują podkładki regulowane, dzięki czemu sami możemy zdecydować, na jakiej wysokości od podłoża ma znaleźć się nasz taras. Najczęściej jest to delikatne podniesienie, na przykład raptem 10 mm, czasami nawet 50 lub 70 mm.

tarasWszystko zależy od naszych indywidualnych oczekiwań. Samo montaż takich podkładek nie jest skomplikowany i przebiega w raptem kilku krokach. Po pierwsze, należy w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Producenci zwracają uwagę na to, że powinno być ono całkowicie czyste i nie może się kruszyć. Oprócz stabilności konieczne jest ograniczenie nachyleń (to maksymalne może wynosić 3%). Za podłoże może służyć na przykład ułożona warstwa hydroizolacyjna – z folii PCV czy z powłoki bitumicznej. Po przygotowaniu powierzchni możemy przystąpić do montażu podkładek – umieszczamy je w odpowiedniej odległości od siebie i kładziemy na nie legary, które przymocowujemy do podkładek. Nie ma żadnych szczególnych wytycznych odnośnie do materiału, z którego powinien być wykonany taki legar. Może być więc on drewnianych, jak i aluminiowy. W następnym kroku pozbywamy się nierówności za pomocą gumki wyrównawczej oraz poziomujemy profile odpowiednio obracają podstawą podkładki – na tym etapie możemy zwiększać wysokość lub obniżać.

Po tym przystępujemy już do układania płytek lub desek tarasowych, zgodnie ze wskazówkami producenta. I już możemy cieszyć się pięknym, a przede wszystkim wytrzymałym, tarasem.

Dodaj komentarz