Mieszkanie o smaku łososia?

Skandynawskie wnętrza nie są dla wszystkich: wielu wydają się zimne i mało przytulne. Jednak jest sposób na wszystko. Nawet najbardziej „pozbawione serca” wnętrze, może okazać wiele ciepła. Wystarczy jedynie znaleźć złoty środek, który je poruszy i otworzy na innych: czasami wystarczy nastrojowe światło, czasami intrygujący dodatek, innym razem klimat ociepla zwykły koc. 

Całe w bieli

Najważniejsze w projektowaniu mieszkania jest dobre rozplanowanie powierzchni: wystrój mieszkania to nie tylko określenie kolorów poduszek i tego jak zostaną powieszone ramki ze zdjęciami. Tu najistotniejsza jest powierzchnia użytkowa. Powinna ona być przede wszystkim dobrze widoczna i zawsze gotowa do użycia. Skandynawskie wnętrza cechują się właśnie prostotą i minimalizmem. Znakiem firmowym tego designu są przede wszystkim kontrasty bieli i czerni, oraz nieustępujące towarzystwo drewna. Przez bazową biel, jej przeciwieństwa kolorystyczne, oraz brak zbędnych przedmiotów, powiększają wizualnie pomieszczenia.

Spora ilość osób na tym właśnie zakończyłaby ten opis. Jednak niewielu wie, że skandynawski styl posiada trzy odgałęzienia, które nieco różnią się między sobą, a które można w dogodny sposób korygować. Konwencja szwedzka jest tą najbardziej znaną: surowy wystrój wnętrz, świadczący o tym, że dla właściciela liczy się przede wszystkim aspekt praktyczny. Króluje tu biel, z czarnymi akcentami. Natomiast im mniej dodatków i sprzętów tym lepiej. Inaczej jest w przypadku odnogi fińskiej i duńskiej. W ich przypadkach można sobie pozwolić na przełamanie bieli wnętrza bardziej „żywiołowymi” wzorami, dekoracjami odbijającymi światło, a nawet kolorami. Każdy minimalista- amator może odnaleźć się w jednej z trzech opcji.

Minimalistycznie zdobione

Jednak skandynawski design to nie tylko białe ściany i surowe drewno sosnowe. Dekoracje skandynawskie również wiele mówią o wnętrzu. Mieszkanie w stylu skandynawskim lubi ład i porządek. Dekoracji i dodatków nie powinno być więc zbyt wiele, gdyż zaburzą one jego harmonię. Cenione są różnego rodzaju skrytki i organizery- są one w stanie przechować to, bez czego nie możemy się obejść, a co niekoniecznie musi cieszyć oczy ciekawskich. Ogromnym zainteresowaniem wśród dekoratorów mieszkań cieszą się przedmioty użytku wtórnego (często przerobione własnoręcznie), o charakterze industrialnym. Są to przede wszystkim przedmioty ze szkła, plecionki oraz metalu. Cechują się z reguły prostą, lub geometryczną bryłą.

Faktura przedmiotów odbija światło zgromadzone w pomieszczeniu, przez co wydaje się ono większe. Kolory natomiast pozostają na ogół neutralne. Pomagają one tylko zaoszczędzić pieniądze, ale dają również satysfakcję z wyrobu własnych rąk, który swoją oryginalnością zachwyca znajomych.

Nie raz można zauważyć zaprojektowany specjalnie dla gości komplet wypoczynkowy z drewnianych palet i materacy, a do tego dekoracje skandynawskie: lampiony ze słoików czy wazony z butelek. Mają one za zadanie zainteresować spojrzenie, ale nie odwracać uwagi od reszty wyposażenia: całość mieszkania ma tworzyć ze sobą spójną całość, wszystko powinno być w nim stonowane i wyważone.

Na projekt swojego mieszkania w stylu skandynawskim decydują się na ogół osoby młode, które dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie. Nowoczesny design tych mieszkań nie jest zbyt wymagający, ani trudny w utrzymaniu. Nawet niespodziewane powiększenie rodziny nie sprawi, że będziemy musieli coś zmienić w naszych ukochanych czterech kątach, ponieważ ono zdaje się przystosowywać samodzielnie do zmieniających się warunków.

Dodaj komentarz