Malowanie ścian wałkiem dekoracyjnym to zajęcie nie tylko dla profesjonalistów

Malowanie ścian wałkiem dekoracyjnym to zajęcie nie tylko dla profesjonalistów

Własnoręcznie wykonany remont mieszkania? Czemu nie! Wiele napraw i modernizacji nie jest skomplikowanych, więc nie trzeba zatrudniać fachowców do ich zrealizowana. Jedną z takich czynności jest malowanie ścian wałkiem dekoracyjnym. Sprawdź, jak samodzielnie odświeżyć wygląd mieszkania i cieszyć się wspaniałym wnętrzem bez wizyty profesjonalisty!

Trendy w dekorowaniu ścian

malowanie ścian wałkiem wzorzystymOzdabianie ścian wałkami dekoracyjnymi było popularne w latach 50- i 60-tych. Wówczas nie tylko w domach, ale i na klatkach schodowych czy w miejscach użyteczności publicznej, królowały malowanki. Popularnymi wtedy wzorami były np. liście akantu, muszelki, gałązki i paski. Ich dominacja skończyła się wraz z nastaniem mody na tapety.

Dziś malowanie wzorzystymi wałkami wraca do łask. Coraz więcej osób poszukuje oryginalnych sposobów wykończenia wnętrz. Prym wiodą różne metody z rodziny DIY (z ang. do it yourself – zrób to sam) oraz rozwiązania zaczerpnięte ze stylu retro. W ten trend doskonale wpisuje się malowanie ścian wałkiem dekoracyjnym. Dzięki technice używania wzorzystego wałka nawet małe lub niskie pomieszczenie stanie się interesujące i pełne oldschoolowego uroku.

Współcześnie kolorowe wzory na gładkie ściany nanosi się w rozmaitych konfiguracjach. Często tylko jedna ściana lub jej fragment są udekorowane, co urozmaica wygląd pomieszczenia. Wzorzysty wałek nadaje się także do malowania podłóg, drzwi, mebli czy tkanin. Jego wszechstronność oraz użyteczność sprawiają, że staje się narzędziem must have każdego, kto lubi samodzielnie zmieniać swoje otoczenie.

Malowanie ścian wałkami dekoracyjnymi

odświeżenie wnętrzaAby zabrać się za remont, skompletuj niezbędne narzędzia i przeznacz 2-3 wolne popołudnia na pracę. Przed rozpoczęciem malowania przygotuj:

• 2 kolory farb (jeden na tło, drugi posłuży do naniesienia wzorów), • farbę podkładową i płyn gruntujący, • zwykły wałek malarski, • wałek ze wzorem dekoracyjnym, • tackę malarską, • taśmę i folię malarską, • arkusz kartonu, • opcjonalnie: rękawiczki, okulary, miękką tkaninę lub zmiotkę, pędzle, gips, szpachelkę, papier ścierny.

Przygotuj ścianę, którą chcesz ozdobić wzorami. W pierwszej kolejności oczyść ją z kurzu zmiotką lub miękką szmatką, zagipsuj ewentualne dziurki i wyszlifuj powierzchnię. W zależności od tego, w jakim stanie jest ściana, pokryj ją płynem gruntującym i farbą podkładową. Chodzi o to, aby w kolejnym kroku móc pomalować ją bez żadnego problemu i uniknąć np. przebijania kolorów.

wałek dekoracyjnyGdy farba podkładowa wyschnie, pomaluj ścianę właściwą emulsją, która będzie stanowiła tło dla wzoru. Postaraj się zrobić to bardzo dokładnie, aby uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię.

Po wyschnięciu tła, zacznij nanosić na ścianę wzór. Dekoracyjny wałek składa się z dwóch elementów – gąbki oraz wałka z wypukłym motywem. Nasącz gąbkę drugim kolorem farby i wykonaj próbę na arkuszu kartonu. Sprawdź, czy nasycenie barwy jest odpowiednie oraz czy wystarczająco mocno dociskasz narzędzie, by uzyskać wyraźny wzór. Następnie zacznij dekorować ścianę. Podczas malowania wykonuj pewne ruchy, aby uzyskać najlepszy efekt.

Od Twojej decyzji i inwencji zależy, czy wzorami pokryjesz całą ścianę, jej fragment czy wykonasz tylko ozdobny pas. Zanim dosuniesz do ściany meble lub powiesisz na niej ramki ze zdjęciami pozwól, by całość dobrze wyschła.

Podsumowanie

Malowanie ściany wzorzystym wałkiem to świetna zabawa. Przy okazji możesz wykazać się artystycznym zacięciem oraz odświeżyć wygląd wnętrz w mieszkaniu. Jeśli wzór Ci się znudzi, wystarczy przemalować ściany i ponownie cieszyć się odnowionym pomieszczeniem. Ponadto samodzielne wykonywanie prac kształtuje charakter oraz pozwala zaoszczędzić na wizytach fachowców. Same zalety!

Dodaj komentarz