Lampa w moim domu, czyli jak doświadczyć olśnienia

Lampa w moim domu, czyli jak doświadczyć olśnienia

Część osób nie przykłada większej wagi do tego, jaki rodzaj oświetlenia znajduje się w ich mieszkaniu. Lampy są dla nich po prostu koniecznością i elementem dekoracyjnym, wykańczającym aranżację. Tymczasem, można je bardziej docenić: magia ich światła może wprowadzać atmosferę, która zdolna jest albo wyciszyć i zrelaksować, lub pobudzić do zabawy w towarzystwie.

Zmieniając podejście

Dla niektórych lampy do pokoju to jedynie żarówka i abażur w kolorze w miarę dopasowanym do reszty mieszkania. Jednak niewiele z tych osób zdaje sobie sprawę, że dopasowanie lampy to nie jest decyzja, którą powinniśmy podejmować tak prędko, na tzw. „byle było”.

Od tego, jakie będzie oświetlenie wewnętrzne mieszkania zależy nasze przyszłe samopoczucie. Z pewnością każdemu zależy na tym, aby po ciężkim dniu w pracy wrócić do przyjaźnie nastawionego domu i zrelaksować się np. przy lampce wina nad ulubioną książką. Ale choćby nie wiadomo jak wciągająca była lektura, a kanapa wygodna, nie będzie to satysfakcjonujące, jeżeli światło, które wybierzemy zamęczy nasz wzrok. Również romantyczny wieczór we dwoje powinien kojarzyć się z ciepłym, przygaszonym blaskiem, zamiast chłodnego i wręcz jaskrawego światła.

Czas na przejaśnienia

Lampy do wnętrz bywają różne. Projektanci dopieszczają każdy ze swoich modeli w taki sposób, aby mógł spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającej klienteli. Możemy więc liczyć nie tylko na wspomniane świecące dekoracje wykańczające, ale na odzwierciedlenie naszego charakteru. Nasze wnętrza zyskują na prestiżu, jednocześnie określając przybyszom, jak bardzo „błyskotliwymi” osobami jesteśmy. Lampy stały się niezbędnym dopełnieniem całości w naszej oazie spokoju. W końcu: w naszym mieszkaniu chcemy czuć się komfortowo, lubimy też piękno, lampa jest częścią naszego domu, dlaczego miałaby „odstawać” od reszty przedmiotów? Podziałów ze względu na styl jest tak wiele, że można pogubić się wśród ofert dostępnych na rynku. Analizując więc możliwości, bierzemy pod uwagę całościowy wystrój pomieszczenia, jego detale, a także materiał oraz wykonanie naszej lampy.

Ważne jest też, aby wiedzieć czy pragniemy oświetlić całe pomieszczenie, czy może skupić uwagę na określonej części (np. w przypadku, kiedy nasz pokój podzielony jest na sekcje). Nie musimy też ograniczać do jednego rodzaju oświetlenia. Jeżeli pragniemy podążać za aktualnymi trendami, nie jest to nawet wskazane. Świetnym rozwiązaniem jest oznaczenie sekcji jadalnej lampą nad stołem, natomiast w przypadku kącika przeznaczonego odpoczynek przy herbacie, wystarczy zaakcentowanie przy pomocy lampy stojącej lub „stołowej”. W pomieszczeniach użytkowych tj. kuchnia, pokój dzienny czy łazienka, ważne jest oświetlenie, które ułatwi nam ich użytkowanie: sprzęty powinny być dobrze widoczne, a wzrok nie obciążony.

Odpowiednio oświetlone

Oświetlenie wnętrz to świetny sposób na aranżacje mieszkania. Z ich pomocą możemy nie tylko podkreślić najważniejsze elementy, ale również powiększyć optycznie małe pomieszczenia. Wystarczy wspomóc się meblami w jasnym kolorze, lub z frontami odbijającymi światło: resztę załatwi odpowiednia lampa. Bo również ona ma znaczenie.Chcąc zadbać o idealne rozproszenie światła, decydujmy się na lampy o jasnych lub przejrzystych kinkietach (mogą być one np. papierowe, lub szklane- coraz częściej jednak propozycjami stają się metalowe ażurowe „osłony”). Oryginalnym wyborem, nawet w nowoczesnych wnętrzach są żyrandole o kryształowym wykończeniu: nie tylko przełamują „sztywność” wnętrza, ale wprowadzają również ciekawe ożywienie swoim tęczowym blaskiem.

Dzisiejsze lampy zachwycają swoim pięknem i pomysłowym wykonaniem. Największą sławą cieszą się włoskie lampy- które w sposób szczególny potrafią potrafią podkreślić wnętrze. Możemy przebierać wśród eleganckich żyrandoli: kryształowych oraz tych których szklane detale spływają kaskadą niczym wodospad lub sople lodu, rustykalnych prostych lamp, mosiężnych kinkietów, a nawet ręcznie robionymi (np. witrażowymi) lampami.

Rodzajów lamp jest wiele. I każda jest w stanie zachwycić. Wpatrując się w blask niektórych z nich, można poczuć wszechogarniające ciepło. Inne, pobudzają nas do działania. Lampy określają nasz stosunek do przedmiotów, a także są w stanie „naświetlić” nasze plany na popołudnie, lub wieczór.

Dodaj komentarz