Kleić czy nie kleić?

Remonty bywają kłopotliwe. Same aranżacje pomieszczeń często również nie należą do najprostszych: czy wybrane panele podłogowe będą pasować do mebli? A może praktyczniejsze będą płytki? Jaki kolor powinien dominować we wnętrzu i go nie przytłoczy? Jakie detale podkreślą oryginalność mieszkania? Ciężkie wybory. My postaramy się rozwiązać chociaż jeden z tych problemów.

Widok poza granice mieszkania?

Fototapeta. Kojarzy się wyłącznie z prl-em, słabą jakością materiału i oklepanymi krajobrazami kaleczącymi nasze oczy. Nic przyjemnego. Na pewno niejedna osoba wspomina ten typ „dekoracji” ściennej w towarzystwie dreszczy. Wielu poszło o krok dalej i postanowiło wymazać ten widok z pamięci. Nikt, pamiętający owe czasy nie pragnąłby ponownie oglądać „tę rzecz” w swoim mieszkaniu: biała ściana byłaby lepsza. Ale bliżej nowoczesności, tym bardziej innowacyjne rozwiązania na nas czekają.

Pewnych modyfikacji doczekała się i fototapeta. Ale właściwie czymże ona jest: zdjęciem, naklejką, tapetą, może wszystkim naraz? Każda z tych odpowiedzi jest właściwie prawdziwa. Fototapeta to zdjęcie, wydrukowane na dużych, tworzonych pod wymiar płatach specjalnego papieru pokrytego klejem od wewnętrznej strony. Można by rzec: tapeta, ale o wiele bardziej spersonalizowana.

Zupełnie inne spojrzenie

Zasadnicze pytanie, które może się teraz nasunąć: jakież to zmiany wprowadzone zostały w sposobie tworzenia fototapet, że aż tak spektakularnie powróciły na ściany. Możemy zdradzić: znaczące. Dotychczas fototapety produkowano w formie słabo napigmentowanych i mało wytrzymałych folii samoprzylepnych. Folia była delikatnie błyszcząca, przez co uwydatniała nierówności ściany. Teraz także stosuje się tego typu rozwiązania, jednak pokrywa się nią jedynie gładkie meble lub drzwi. Folia umieszczana na ścianach zabezpieczana jest dodatkowo laminatem.

Z nieco wyższej półki jest fototapeta lateksowa. Jest to papier dodatkowo wzmocniony porcją lateksu. Pozwala naszym ścianom oddychać, jednak aby atrament był naprawdę trwały i on musi zawierać w sobie domieszkę lateksu. Prawdziwa siła fototapety lateksowej jest widoczna po zalaminowaniu: staje się odporna na zmywanie. Jednak z prawdziwie wyższej półki jest fototapeta winylowa. Jest to zadrukowana powierzchnia od wewnętrznej strony wzmocniona warstwą flizeliny z dodatkiem winylu- nie przepuszcza powietrza, ale jest zdecydowanie najtrwalsza i co najważniejsze: jest to tapeta wodoodporna.

Przygotowanie ściany i nakładanie naszej tapety nie należy do nadzwyczaj trudnych zajęć, ale trzeba przyznać, że wymaga ono precyzji i dokładności. Nasza powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona, nierówności skorygowane, a kolor jednolity. Jeżeli czujemy się na siłach i wierzymy w swoje umiejętności tapetę możemy przykleić samodzielnie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o to zawodowców, np. ekipę polecaną przez producenta.

Moja tapeta, moja sprawa

Ale chwileczkę: wiemy już, czym jest fototapeta, czym się charakteryzuje i jakie są zasady jej montażu. Jednak gdzie w tym wszystkim aspekt dekoracyjny? W końcu to główny cel: oryginalna aranżacja pomieszczenia. Tutaj również musimy poprawić humor wszystkim sceptykom: fototapety nie będą już rozpoznawalne, jako nudne, brzydkie i nieapetycznie wykonane tapety widokowe na ścianę. Ich zaletą stała się bowiem niezliczona mnogość wzorów, bogactwo detali oraz intensywność barw.

Co więcej, pragniemy podkreślić, że współczesna technika daje nam kolejną możliwość: oczywiste jest, że zróżnicowanie dotyczące wzornictwa jest ogromne, jednak jeśli takie jest nasze życzenie, fototapeta w naszym domu przedstawiać będzie np. zdjęcie naszego ukochanego psa, lub tęsknie oczekiwanej teściowej. Decydując się na fototapetę nie musimy ograniczać się do jednego, dwóch czy trzech rodzajów pomieszczeń.

Salon i sypialnia przestały być jedynymi miejscami gdzie moglibyśmy ujrzeć te ekskluzywne tapety ścienne. Ze względu na swoją odporność na wilgoć świetnie dopasują się do warunków panujących w kuchni czy łazience. Ze względu na swą wytrzymałość będą wręcz wskazane, jako wykończenie pokoju aktywnego dziecka. Nie mówiąc już o tym, że odpowiednio dobrane tapety młodzieżowe do pokoju wprowadzą klimat świeżych trendów.

Podsumowanie

Zarówno monochromatyczne, jak i tapety kolorowe na ścianę dają wiele możliwości wykończenia naszych mieszkań. Możemy stosować je na całą ścianę, jednak równie dobrze wyglądają jako elementy podkreślające styl pomieszczenia. Plusem dla niezdecydowanych i osób lubiących zmiany jest fakt, że fototapety możemy pozbyć się w kilka chwil i zaplanować nową aranżację od zera.

Dodaj komentarz