Japoński wystrój wnętrza – inny sposób na elegancję

Nic bardziej nie kojarzy się z życiem pełnym harmonii i wewnętrznego ukojenia, niż minimalistyczny styl Japonii. Przekraczając próg niejednego z takich mieszkań, możemy odczuć przenikliwego, ascetycznego ducha dawnych lat, w których jedność ze światem natury była na porządku dziennym.

Japońskie marzenie

Japonię kojarzymy przede wszystkim z tym, co każdy z nas zna z opowiadań, książek czy filmów. Niejeden nawet wyobrażał sobie siebie spacerującego po zielonych parkach Wschodu, w trakcie wielkiego święta Hanami (doroczne święto z okazji kwitnienia japońskiej wiśni). Sen jest piękny: kwietniowe słońce przyjemnie gładzi skórę, a orzeźwiające powietrze sprawia, że delikatny wiśniowy zapach ma okazję szybciej rozpieścić nasze zmysły. Ku uciesze dzieci i zakochanych par, wiatr postanawia zabawić się również w inny sposób: łagodnym powiewem rozsypuje delikatne płatki, tańczące między zebranymi niczym nigdy nietopniejący śnieg. Zebrani zajadają się lokalnymi potrawami, wokół znajduje się pełno roześmianych gromadek, które wybrały ten dzień na piknik.

My również przechadzamy się pośród tej wrzawy, zajadając słodycze i ryżowe przekąski, przyglądamy się stoiskom z konkursami. Zostaniemy do wieczora, aby zobaczyć wypuszczane w niebo lampiony. Deszcz płatków trwa nieprzerwanie jeszcze wiele dni i nocy: radość trwa, a uroczystości nie ma końca.

Ogarnia nas wrzawa, która staje się być nie do zniesienia. Zawrotne nagromadzenie japońskiej społeczności na ulicach tylko pogłębia nasze uczucie stłamszenia. Wspaniały sen zaczyna nieubłaganie przemieniać się w koszmar. Jak do tego doszło- jakim sposobem park, pełen uwielbienia i pasji dla nieskazitelnej rośliny, przerodził się w pełną wrzawy, szkła i betonu dżunglę? Nasze pragnienia zmieniły się, a celem staje się jedyna dostępna nam ostoja ciszy i spokoju.

Dalekowschodnia symetria i prostota

Japoński świat zewnętrzny stał się pełny sprzeczności. Nie jest już tym, za co cenili buddyjscy mnisi. Jego miasta są tak samo głośne, jak ogromne są budynki wznoszone przez ich mieszkańców. Jednak w tym natłoku głosów, barw i świateł, jest jedno miejsce, które potrafi odseparować zmęczony umysł i udręczoną duszę od tej kumulacji doznań.

Kryjówką przed „złem” doczesności jest oczywiście zajmowane przez nas japońskie mieszkanie. To właśnie ich wystrój przypomina nam o minionych wiekach i prowadzi ku otwartej furtce, wiodącej do uniwersum pełnego harmonii. Może wydawać się, iż japoński wystrój wnętrz pełen jest chłodu: jego minimalizm, stonowane barwy czy brak zbędnych detali mogą nie nastawiać do siebie pozytywnie.

Ale w tych zimnych kamieniach spoczywających na podłodze, i drewnie jest pewna przyciągająca głębia. Estetyka japońskiego wnętrza wyznaje zasadę, że prostota jest najważniejsza. To, co w żaden sposób nie zostanie wykorzystane jest zbędne. Po dłuższym pobycie w japońskim azylu jesteśmy zdolni poczuć błogą energię spływającą po naszym ciele- to nic innego jak tzw. moc zen, czyli starodawny sposób na to, aby poprzez odpowiedni rozstaw rzeczy martwych uzyskać równowagę we własnym życiu. Aby nie zaburzyć przepływu energii meble w stylu japońskim pozbawione są wszelkich zdobień: najważniejsze są proste formy, nie posiadające dodatków czy zdobień.

Ze względu na upodobanie funkcjonalności, japońskie mieszkania pełne są praktycznych rozwiązań, które pozwolą na zachowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów, ale pozwolą na zachowanie przestronności we wnętrzu. Mile widziane są więc wszelkie schowki i małe garderoby sprytnie ukryte np. za panelem lub przesuwnymi drzwiami. Zbytki, jakimi otacza się japońska rodzina to najczęściej niezbędna zabudowa kuchenna oraz niewielkie stoliki i komody. Często rezygnuje się z krzeseł i łóżek na rzecz poduch i chowanych w ciągu dnia materacy (futon).

Konsensus z naturą

Przepych nie jest wyznacznikiem elegancji w japońskim wydaniu toteż japońskie dekoracje ograniczają się do minimum. Mieszkanie w tym stylu oznacza jedność z naturą, bliskość otaczającego świata, a więc jeżeli zdecydujemy się na japońskie ozdoby do domu wybierajmy te naturalnego pochodzenia. Świetnym wyborem będą oczywiście bambusowe elementy – zarówno, jako wykończenie pomieszczenia, jak i samodzielne detale.

Wraz z drzewkami bonsai czy kwiatami orchidei, bambus będzie idealną rośliną ożywiającą wnętrze. Oczywiście japońskie dekoracje wnętrz pozwalają również na zachowanie prywatności: to właśnie z parawanów i przesuwnych „okiennic” (shoji) słyną japońskie domy.Wykonane są one z drewna i ozdobione szkłem i papierem ryżowym. Dekoracje same w sobie również powinny nawiązywać do natury. Dopuszczalne są kontrasty, ale unikajmy tych, które mogą okazać się zbyt energetyczne: to rozwiązanie nie sprzyja wyciszeniu.

Minimalizm objawia się również w ikonach ściennych- japońska sztuka skupia się na indywidualnej interpretacji i symbolice zamiast na mnogości detali. W przypadku zastawy stołowej, postawmy na prostą porcelanę lub glinkę, jako powrót do przeszłości.

Podumowanie

W japońskiej tradycji wielką rolę odgrywają gorące kąpiele, które Japończycy uważają za jedną z najprzyjemniejszych terapii zdrowotnych. Głęboka wanna uchodzi w japońskich domach za celebrytkę, z którą najmilej spędza się czas kontemplując przy książce i zielonej herbacie.

Dodaj komentarz