Jak wykonać sztuczny potok?

Jak wykonać sztuczny potok?

Właściciele domów z ogrodami chcą, by na ich działce znajdowało się coś więcej niż tylko zadbany trawnik i rabatki kwiatowe. Stawiane są altanki, budowane kamienne grille, a także tarasy z zadaszeniem. Jednak warto zastanowić się także nad naturalnymi, lecz efektownymi elementami jakie mogą znaleźć się w ogrodzie. Jednym z nich na pewno jest potok ogrodowy.

Sztuczny potok jako ozdoba ogrodu

sztuczny potok w ogrodzieZwykle strumienie kojarzą się z łąkami, lasami, górskimi potokami. Jednak jego namiastkę można mieć także w ogrodzie. Odpowiednio zaaranżowany sprawi, że zwykła działka przemieni się w prawdziwą, naturalną oazę i idealne miejsce na wypoczynku. Pojawia się jednak pytanie: jak wykonać realistyczny sztuczny potok w ogrodzie? Czy jest to skomplikowane? Okazuje się, że nie jest to takie trudne na jakie wygląda. Dla chcącego nic trudnego i strumień można bez problemów wykonać samodzielnie. Wszystko należy zacząć od projektu. Trzeba go wykonać na etapie zagospodarowywania działki. Lepiej jest to zrobić od razu, choć strumyk można wykonać także na już gotowym ogrodzie. Potok powinien znajdować się z jednej strony działki, a nie przechodzić przez jej środek. To na pewno ułatwi prace ogrodnicze, nie będzie problemów z koszeniem trawy, czy też z wyznaczeniem miejsca na rabaty kwiatowe.

sztuczny potok w ogrodzieIm dłuższy, szerszy strumień tym będzie bardziej efektowny, ale wiele zależy też od jego późniejszej aranżacji. Jeśli projekt jest już gotowy to można przejść do przygotowania podłoża. Strumyk nie powinien być zbyt płytki, bo przy intensywnych opadach może on zalewać trawnik (za dużo wody będzie się przelewać). Z drugiej strony potok nie musi być głęboki, wtedy trzeba wyłożyć go kamieniami, czy też puszczać większy stumień wody by całość wyglądała dobrze. Po zrobieniu wykopu rów wykłada się specjalną folią, a następnie kładzie się na dno piasek, żwir, kamienie, w zależności od upodobania. Kamienie po bokach strumienia będą trzymały folię, zabezpieczały strumień, jak i pełniły funkcje dekoracyjne. Żeby woda w strumieniu stale płynęła to trzeba kupić pompę wodną i zainstalować ją ,,u źródła” strumyka.

Zarówno przy strumyku, jak i na jego dnie można posadzić rośliny lubiące wilgotne środowisko. Są to różne trawy, tatarak, czy rośliny podwodne. Dzięki zastosowaniu roślin potok będzie wyglądał bardziej naturalnie i realistycznie. Warto zadbać także o regularne czyszczenie potoku z liści, szyszek czy innych naturalnych ,,śmieci” oraz wymianę filtrów w pompie. Dzięki temu woda zawsze będzie idealnie czysta, a całość bardzo ładnie wyglądająca.

Dodaj komentarz