Jak wybrać okna do domu?

Zakup okien do domu to jeden z najdroższych elementów podczas budowy domu. Zatem, aby cieszyć się właściwym wyborem, warto tę kwestię odpowiednio wcześniej przemyśleć. Szeroka oferta dostępnych modeli oraz mnogość parametrów, które niewiele mówią przeciętnemu śmiertelnikowi, z pewnością nie ułatwiają decyzji.

Okna a przenikanie ciepła

 okna pcv do domuNa szczęście przy odrobinie zaangażowania i zagłębienia się w tajniki stolarki okiennej jesteśmy w stanie wybrać właściwy rodzaj, który spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie okna w budynku muszą mieć takie same parametry. Często w obawie o różnice w wyglądzie poszczególnych okien z różnymi parametrami, decydujemy się na jednakowe rozwiązania w całym domu, które nie tylko podnoszą niepotrzebnie koszty całej inwestycji, ale również ostatecznie nie spełniają naszych oczekiwań ze względu na odmienną charakterystykę i przeznaczenie pomieszczenia. Okazuje się, że można zamówić komplet okien o takim samym wykończeniu, strukturze i kolorze, ale z uwzględnieniem indywidualnych warunków i sposobu eksploatowania. Wziąć pod uwagę należy czynniki takie jak rodzaj pomieszczenia, stopień wilgotności i wentylacji, stopnia nasłonecznienia, natężenie hałasu w okolicy czy ryzyko włamania.

 okna pcv do domuJednak w każdym pomieszczeniu dobrze jest zainwestować w model energooszczędny, który w przyszłości pozwoli nam obniżyć koszty wynikające z ogrzewania. Aby wybrać odpowiednie energooszczędne okna pcv do domu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim – parametry. Choć początkowo może się to wydawać czarną magią, to jednak w ostateczności nie jest to tak bardzo skomplikowane. Najważniejszy jest współczynnik Uw. To właśnie on mówi nam, jak dużo ciepła przenika przez dane okno. Im będzie on mniejszy, tym mniejsze powinny być w przyszłości również wydatki na ogrzewanie. Nie bez znaczenia są również poszczególne elementy składowe okna, zwłaszcza profil okienny i jego izolacyjność, określana parametrem Uf. Jednak nie same parametry są w stanie zapewnić nam zadowolenie z zakupu. Podczas dokonywania wyboru zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, czy model, którym jesteśmy zainteresowani, posiada certyfikat izolacyjności cieplnej dla całego okna, a nie samej szyby. Znaczenie ma także wiarygodność firmy produkującej okna oraz jej doświadczenie na rynku.

Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest nie tylko zasięgnąć porady fachowca, ale także sprawdzić opinie i stopień zadowolenia wśród osób, które już zdecydowały się na konkretne rozwiązania. Mogą to być zarówno nasi znajomi, jak i nieznane nam osoby z sieci.

Dodaj komentarz