Jak skutecznie ocieplić budynek?

Budowa czy wykończenie domu to nie lada wyzwanie. Należy zadbać o wszystkie instalacje, wykończenie budynku i wnętrz. Jednak dzisiaj jednym z najważniejszych aspektów jest skuteczne ocieplenie. Jest to konieczne przede wszystkim ze względów ekonomicznych – dobrze ocieplony dom to znacznie mniejsze zużycie energii do ogrzania w zimnych miesiącach.

Wybór wśród izolacji

płyty warstwowe pirJakie więc materiały warto rozważyć do ocieplenia budynku?  Wiele osób zapytanych o materiały do izolacji budynków zapewne odpowiedziałyby styropian lub wełna mineralna. Co ciekawe, współczynnik przewodności cieplnej λ (lambda) dla wełny mieści się w zakresie od 0,035 do 0,045 W/mK, natomiast dla styropianu to około 0,032 do również 0,045. To właśnie na podstawie tego wskaźnika można wybrać najlepszy materiał do izolacji budowlanej – im niższa jego wartość, tym mniej ciepła ucieknie przez ściany domu. Co najważniejsze, są jeszcze inne alternatywy dla wełny i styropianu. Kiedy zależy na maksymalnie skutecznym ocieplaniu budynku, należy wziąć pod uwagę płyty pir. Co oznacza ten skrót? Są to inaczej płyty poliizocyjanuratowe, czyli zbudowane z rodzaju poliuretanu. Jest to znany i powszechny typ tworzywa sztucznego, o ogromnym potencjale technologicznym.

płyty warstwowe pirWspółczynnik lambda dla płyt pir wynosi zaledwie – zależnie od grubości i zastosowania – od 0,022 do maksymalnie 0,027 W/mK. Jednocześnie zastosowana grubość płyty zazwyczaj jest mniejsza w porównaniu z wełną mineralną lub styropianem. Korzystną cechą płyt pir jest ich warstwowość – co dodatkowo wzmacnia działanie izolacyjne płyty. Dodatkowym atutem takich płyt jest stosunkowo łatwy montaż, co pozwala na sprawne wykończenie domu. Solidne płyty warstwowe pir wydają się koniecznością przy coraz wyższych kosztach ogrzewania i energii elektrycznej – dobrze ocieplony dom będzie zużywał ich znacznie mniej. Zastosowanie takich płyt o tak dobrym współczynniku lambda jest ekologiczne, ponieważ im mniej trzeba zużyć energii na ogrzewanie, tym środowisko nie jest nadmiernie eksploatowane. Dobrze zaizolowany dom, to nie tylko zatrzymane ciepło zimą, lecz również chłód w budynku podczas letnich upałów – i kolejna oszczędność energii, która zużyta byłaby na klimatyzację. Przy wyborze ocieplenia należy nie tylko kierować się ogólna opinią czy pierwszym skojarzeniem.

Najlepiej ocenić najważniejsze parametry każdego typu izolacji i na tej podstawie podjąć dobrą decyzję. Porównując współczynnik przewodności cieplnej, najlepiej wypadają płyty pir. Ich znakomite cechy izolacyjne pomogą w zmniejszeniu kosztów zużycia energii do ogrzania domostwa i pozwolą zmienić dom na bardziej eko.

Dodaj komentarz