Hydroizolacja fundamentów – jak i czym wykonać?

Hydroizolacja fundamentów – jak i czym wykonać?

Odpowiednia hydroizolacja fundamentów to podstawa do zabezpieczenia domu przed przedostawaniem się wilgoci z gruntu do pomieszczeń. Hydroizolacja wpływa także bezpośrednio na izolacyjność cieplną budynku, gdyż wilgotne ściany i materiały izolacji termicznej tracą na swoich właściwościach termoizolacyjnych, przez co pomieszczenia dużo szybciej się wychładzają i wymagają większych nakładów energii cieplnej do ich ogrzania.

Jaki środek do izolacji fundamentów?

środek do izolacji fundamentówCzym zatem najlepiej wykonać hydroizolację fundamentów, skoro na rynku jest tak wiele opcji? Na to pytanie bardzo trudno jest sobie odpowiedzieć, bez odpowiedniego przygotowania, gdyż wszystko zależy od istniejących w miejscu budowy warunków wodno-gruntowych. Przy dobrych warunkach, gdzie wody gruntowe znajdują się głębiej sprawa jest łatwiejsza, niż w momencie, gdy poziom wód gruntowych znajduje się na wysokości planowanego posadowienia fundamentów. W ekstremalnych przypadkach, gdy w przekroju znajdują się nieprzepuszczalne warstwy gruntu, które uniemożliwią odpływanie wody, konieczne może się okazać zatem wykonanie drenażu i dodatkowe zabezpieczenie fundamentów przed większą ilością wody. Jeśli mowa o normalnych warunkach i o tym jaki środek do izolacji fundamentów zastosować – na rynku mamy dostępne różne materiały, od materiałów bitumicznych, a w tym lepików i mas asfaltowych, cementowych szlamów uszczelniających po najbardziej klasyczne folie przeciwwilgociowe. Każdy element, który ma styczność z gruntem należy odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wilgoci.

środek do izolacji fundamentówNa ścianach fundamentowych umieszcza się izolację pionową z lepików lub mas asfaltowych, niekiedy z papy klejonej do ściany, z kolei pozioma izolacja ław i stóp fundamentowych najczęściej wykonuje się z papy a izolację pod posadzką z papy lub folii. Każdy z materiałów ma oczywiście swoje wady i zalety, a ostateczny wybór należy dostosować do planowanego budynku, gdyż inne zabezpieczenia wybierze się dla dużego, podpiwniczonego domu, a inne dla skromnego domku bez piwnicy, a także warunków wodno-gruntowych, które koniecznie trzeba sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem budowy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, konieczności nanoszenia kosztownych zmian w projekcie i zakupu nowych materiałów. W zależności od wysokości zwierciadła wód gruntowych konieczne może być wykonanie izolacji przeciwwodnej na ścianach fundamentu, które uchronią go przed działaniem wody pod pewnym ciśnieniem hydrostatycznym, jakie mają wody gruntowe. W zależności od grubości warstwy izolacji, zabezpieczenie przeciwwodne można wykonać między innymi z bitumicznej masy KMB.

Dobranie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwdonej wymaga uprzedniej analizy rodzaju i konstrukcji planowanego budynku, a także dokładnego sprawdzenia warunków wodno-gruntowych w miejscu posadowienia.

Dodaj komentarz