Drewniane meble w klasycznej kuchni

Zwolennicy klasycznego wystroju wybierają do aranżacji swoich mieszkań zwłaszcza meble z naturalnego materiału. Najbardziej popularne jest tu niewątpliwie drewno. Jest niezwykle estetyczne, nadaje swojskiego i ciepłego klimatu.

Kuchnia w naturalnym kolorze

kuchnie z drewnaW wypadku urządzania niektórych pomieszczeń powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, na rodzaj drewna, z jakiego chcemy skorzystać. Jednym z takich pomieszczeń jest kuchnia, gdzie drewno narażone jest na wilgoć i wysoką temperaturę. Jednym z najtwardszych materiałów z rodzimego drewna jest dąb. Jego wytrzymałość i trwałość wzrastają wraz z wiekiem drzewa. Meble wykonane z młodego dębu, o wąskich słoniach, będą delikatniejsze niż te, które wykonano z drewna pozyskanego z pokaźnych, starszych drzew. Żadne drewno nie lubi wilgoci, jednak to dąb, wśród rodzimych gatunków, jest na nią najodporniejszy. Przez to jest szczególnie polecany w produkcji mebli kuchennych, które są narażone na zawilgocenie. Jeśli decydujemy się na drewniany blat do kuchni, powinniśmy pamiętać, żeby kończył się w pewnej odległości od kuchenki. Wystawienie drewna na długotrwałe działanie wysokiej temperatury może skutkować jego uszkodzeniem. Klasyczne kuchnie z drewna mogą występować w naturalnych kolorach i z widocznymi słojami lub jako drewno malowane. Warto zaznaczyć, że drewno dębowe można poddawać licznemu malowaniu.

kuchnie z drewnaW wypadku pozostawienia naturalnej barwy zapewnimy naszemu wnętrzu niepowtarzalny wygląd. Wzory słoi będą tworzyć oryginalny układ – z jednej strony zyskamy klasykę w czystej postaci, z drugiej unikalny styl. W zestawieniu z jasnym drewnem ładnie komponują się ciemne elementy kuchennego wyposażenia – jak lodówka czy zmywarka. Jeśli jednak nie chcemy, by na tle naturalnych słoi odcinały się nowoczesne, metalowe sprzęty wybierzmy takie, które są przeznaczone pod zabudowę. Dzięki temu będziemy mogli ukryć je pod eleganckimi, drewnianymi frontami. Klasyczne wnętrze podkreślą też drewniane uchwyty dla mebli. Jeśli jednak zależy nam na dodaniu nuty nowoczesności, przemyślmy frezowanie uchwytów na powierzchni drzwi. Drewniana kuchnia wymaga szczególnego dbania o czystość. Każda mokra plama może powodować trwałe odplamienie drewnianego blatu. W wypadku pozostawieniu mebli pod długotrwałym wpływem wilgoci drewno może się brzydko odkształcać i wybrzuszać.

Używajmy też odpowiednich środków czystości – w większości wypadków do czyszczenia wystarczy lekko zwilżona ściereczka. Każdy trud włożony w dbanie o drewnianą powierzchnie wynagrodzi nam piękny, klasyczny wygląd naszej kuchni.

Dodaj komentarz