Doskonała deska na elewację

Wykonanie estetycznej, oryginalnej i trwałej elewacji nie jest takie proste. Z jednej strony trzeba wybrać kolor elewacji tak, by pasowała do dachówki, czy stolarki okienno-drzwiowej, a z drugiej zadbać o to, by nie trzeba było jej naprawiać kilka lat po wykonaniu. Najbardziej popularne są oczywiście tynki, zarówno zacierane na gładko jak i tak zwane baranki (tynk ma chropowatą strukturę).

Tania deska na elewację

elastyczna deska elewacyjnaTynk można łatwo zabarwić na dowolny kolor, te nakładane maszynowo zawsze będą równomiernie nałożone bez żadnych szpar. Jednak taka opcja nie zawsze pasuje do budynku. Na przykład domki rustykalne, wiejskie, góralskie nie będą dobrze wyglądały pokryte gładkim tynkiem w popularnym kremowym kolorze. Tu zdecydowanie lepiej sprawdziłyby się deski drewniane, jednak te mają gorsze parametry techniczne niż tynki. Trzeba o nie bardzo dbać, farba może się łuszczyć, lakier się kruszy, do tego drewno butwieje jeśli jest narażone na stałe działanie wilgoci. Na szczęście producenci stworzyli ciekawą alternatywę dla prawdziwego drewna – niedroga elastyczna deska elewacyjna to produkt wart uwagi. Wyglądem przypomina deskę z drewna. Ma naturalny kolor, a nawet widoczne słoje. Dostępne są deski w odcieniach sosny, dębu, czy mahoniu. Jednak imitacja drewna jest od niego o wiele trwalsza. Trwałość ocenia się nawet na kilkanaście lat. W tym czasie deska nie zmieni koloru, nie zgnije i nie odkształci się. Dodatkowo jej montaż i zabezpieczenie nie zajmują dużo czasu. Nawet niedoświadczony majsterkowicz może sobie z tym zadaniem wyśmienicie poradzić.

elastyczna deska elewacyjnaDeska jest miękka, elastyczna, lekka. Przeciąć ją można np. nożykiem do tapet lub dużymi nożyczkami. Warto zaznaczyć, że podłoże pod deskę nie musi być idealnie równe. Ważne by było czyste, suche, bo inaczej klej nie chwyci. Drobne ubytki czy ,,bąbelki” zostaną zakryte. Po nałożeniu kleju na elewację i przywierdzeniu desek warto jest je pokryć bezbarwnym lakierem. Nie jest to wymagane przez producenta – można się obyć bez tego. Jednak lakier dodatkowo delikatnie nabłyszczy i zabezpieczy deski elewacyjne. Czy trzeba konserwować takie deski? Absolutnie nie. Można je do najwyżej przeczyścić, jeśli zostaną np. zachlapane błotem.

W przeciwnym razie deszcz zmyje nagromadzony osad. Warto zaznaczyć, że producenci takich okładzin elewacyjnych sprzedają gotowe zestawy montażowe w skład których wchodzą deski, kleje oraz lakier zabezpieczający. Dzięki temu klient nie musi martwić się o dopasowanie preparatów do okładziny i też pozwoli mu to na oszczędność pieniędzy.

Dodaj komentarz