Dlaczego warto ciąć sklejkę laserem?

Sklejka to popularny materiał kompozytowy o zróżnicowanym zastosowaniu. To idealne tworzywo do produkcji mebli, ponieważ jest lekkie,tanie i łatwo poddaje się obróbce. Wykorzystywane jest też w budownictwie, modelarstwie, czy szkutnictwie. Cienka sklejka może posłużyć do stworzenia dekoracji świątecznych, natomiast mocna sklejka używana jest do renowacji zabytkowych szybowców.

Równe docinanie sklejki

cięcie sklejki laseremSklejka to materiał niemal bezproblemowy, łatwo dostępny i niedrogi. Jednak jego cięcie może sprawiać trudność. Deska sklejkowa jest cienka i dosyć giętka. Podczas cięcia najlepiej jest ją położyć płasko, tak by się nie wyginała i nie pękła. Cięcie jej piłą czy przecinakiem jest możliwe, jednak krawędzie będą nierówne, postrzępione. Zatem sklejka będzie nieestetyczna i nie nada się do stworzenia np. atrakcyjnych mebli. Z kolei ręczne wycinanie z takiego materiału drobnych części np. do modeli statków jest niemożliwe – zawsze wyjdzie nierówno. Na szczęście istnieje alternatywa do ręcznego cięcia. Zawsze lepiej wybrać profesjonalne cięcie sklejki laserem. Na stół roboczy kładzie się blat sklejki. Następnie do komputera wprowadza się dane dotyczące przebiegu cięcia – jak długie ma być, czy ma przebiegać w linii prostej czy zygzakiem. Potem głowica laserowa przejeżdża nad sklejką, a wiązka lasera tnie ją na określoną wielkość i wzór.

cięcie sklejki laseremTakie cięcie jest doskonale precyzyjne. Laserem dnie się wielkie płyty na pół, jak i małe płytki by wycinać z nich elementy modelarskie i dekoracyjne. Krawędź po cięciu laserowym jest gładka, bez sęków i drzazg. Może pojawić się na niej lekki, ciemniejszy osad przypominający nadpalenie, jednak nie ma on wpływu na wytrzymałość tworzywa. Co więcej, laser jest w stanie wykonać misterny wzór w sklejce w kilka sekund. Dzięki temu można od razu, na miejscu, otrzymać wycięty element. Ważna jest też powtarzalność. W komputerze można zapisać wzór do wycięcia i jego parametry. W ten sposób nieważne czy wycinamy jeden element czy sto – każdy z nich będzie miał dokładnie taką samą wielkość. Seryjność produkcji jest znacząca kiedy chce się np. stworzyć jednakowe przywieszki prezentowe dla wszystkich pracowników lub też stworzyć serię dla modelarzy do samodzielnego składania.

Podsumowując, warto jest zarzucić pomysł ręcznego czy mechanicznego cięcia sklejki na rzecz cięcia laserowego. Nie jest ono kosztowne, a zapewnia precyzyjne, równe cięcie i gładkie krawędzie materiału. Pozwala też na seryjne cięcie, powtarzalność projektów oraz na wykonywanie fantazyjnych i misternych dekoracji.

Dodaj komentarz