Dlaczego pielęgnacja drzew jest ważna?

Drzewa stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale również mają wiele innych funkcji – są głównym producentem tlenu, naturalnym piorunochronem, a także stanowią nieodłączny element życia wielu gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim ptaków. Obecnie popularne jest sadzenie drzew, tworzenie lasów i ich pielęgnowanie. Dbanie o właściwą kondycję drzewa jest istotne, aby to zachowało swoje właściwości przez dziesiątki lat.

Dobry sprzęt do pielęgnacji drzew

pielęgnacja drzew Bez odpowiedniej pielęgnacji drzewo może stanowić poważne zagrożenie i zostać usunięte. Proces pielęgnacji drzew opiera się na kilku czynnościach. Najpopularniejszymi z nich jest formowanie koron drzewa – jest to szczególnie ważne, jeżeli rośliny są sadzone bardzo gęsto (na przykład w sadach owocowych lub niektórych lasach). Wówczas drzewa formuje się w taki sposób, by dół drzewa był odpowiednio doświetlony, a samo drzewo nie zajmowało dużo miejsca. Dzięki formowaniu koron można nie tylko zadbać o estetykę rośliny, ale również pozwolić sobie na zasadzenie większej ilości drzew, bez utrudnień w poruszaniu się między gałęziami. Do pielęgnacji drzew zalicza się również ich odpowiednie zabezpieczanie – stosuje się specjalne środki, które mają na celu wzmocnić odporność drzewa i zniszczyć wszystkie bakterie i grzyby, które zagrażają bezpieczeństwu rośliny. Jeśli jednak ten sposób ochrony drzewa nie pomaga, wówczas może być niezbędne regularne przycinanie drzewa. W niektórych gałęziach są bakterie, które z czasem mogą przejść na całe drzewo i je zniszczyć.

pielęgnacja drzew W lasach o pielęgnację drzew dbają leśnicy, jednak jeżeli rośliny znajdują się na prywatnych posesjach, to za ich pielęgnację odpowiedzialny jest właściciel. Nie ma jednak powodu do obaw – w Polsce jest wiele przedsiębiorstw, które zajmują się ochroną drzew i formowaniem ich koron. Dla przykładu profesjonalna pielęgnacja drzew w Warszawie realizowana jest przy użyciu najodpowiedniejszych sprzętów i narzędzi. Specjaliści w ramach swoich usług proponują również wycinkę drzew, usuwanie pni i przygotowywanie terenu pod inwestycję. Aby drzewo było zdrowe przez dziesiątki lat, należy nieustannie je pielęgnować.

Jest to szczególnie ważne w przypadku drzew owocowych – dla właścicieli sadu oszczędność miejsca oraz dorodne owoce są kluczowe. Można to uzyskać właśnie poprzez odpowiednie formowanie koron drzew i ich właściwe zabezpieczenia. Prace z zakresu pielęgnacji drzew można przeprowadzać samodzielnie, jednak zalecane jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów – nie jest to droga usługa, a gwarantuje skuteczność.

Dodaj komentarz