Czym są próżniowe kolektory słoneczne?

Energia słoneczna to rodzaj energii, który stopniowo zyskuje popularność na całym świecie. Wynika to głównie z chęci poszukiwania alternatywnych źródeł energii będących w stanie „żyć” w zgodzie z naturą. Panele oraz kolektory słoneczne należą do jednego z najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań ekologicznych, a wynika to głównie ze swojej praktyczności oraz unikalnej możliwości montażu.

panele sloneczneDzięki swoim prostym kształtom można je montować na dachach budynków, firm, czy też wielu innych obiektów, dzięki czemu możliwym jest korzystanie z ekologicznie pozyskanej energii. Niemniej jednak technologia nadal się rozwija, a stosunkowo nową zdobyczą są tak zwane kolektory próżniowe. Czym one są, czym się cechują i jak działają? Przede wszystkim, próżniowe kolektory słoneczne to urządzenie pozyskujące energię cieplną ze słońca. Jak sama nazwa wskazuje – kolekcjonują one ją. Jest to proces stosunkowo prosty, gdyż wymaga przede wszystkim wystawienia danego kolektora na mocno nasłoneczniony obszar. Niemniej jednak, to co następuje dalej jest już znacznie bardziej skomplikowane. Zaczynając od początku, dlaczego próżniowe?

próżniowe kolektory słoneczneWedle badań oraz dzięki osiągnięciom technicznym inżynierowie doszli do wniosku, że dzięki zastosowaniu zjawiska próżni możliwym jest znaczne zredukowanie utraty ciepła w tak zwanym czynniku grzewczym, bądź też czynniku cieplnym. Przepływa on przez nagrzane rurki znajdujące się wewnątrz kolektora, dzięki czemu możliwym jest bezpośrednie ogrzewanie tego czynnika. Dalej natomiast, czynnik ten wędruje do pompy ciepła, która wykonuje swoje zadanie ogrzewając zbiornik z wodą użytkową. Jak więc można zobaczyć, takie rozwiązanie to przede wszystkim niesamowicie ekologiczny i intrygujący sposób na ogrzewanie wody, jak i samych pomieszczeń. Wydzielanie spalin jest zerowe, a jakiekolwiek zanieczyszczenia praktycznie nie istnieją. Warto wspomnieć też o tym, że takie kolektory to w dużej mierze urządzenia stosunkowo delikatne, dlatego wskazane jest zakupienie kolektora wykonanego z materiałów lepszej jakości, dzięki czemu można będzie w spokoju cieszyć się ciepłem, nie przejmując się o potencjalne uszkodzenia instalacji.

Jak więc można zobaczyć, próżniowe kolektory słoneczne to bardzo ciekawe, a zarazem unikalne rozwiązanie. Stanowi ono odpowiedź na potrzeby wszystkich osób, które pragnęły w swoich mieszkaniach oraz domach ekologicznego rozwiązania. Dbanie o środowiska, wysoka efektywność i unikatowa myśl technologiczna – te rzeczy cechują próżniowe kolektory słoneczne.

Dodaj komentarz