Czy wiesz, jak zrobić świeczkę w domu?

Czy wiesz, jak zrobić świeczkę w domu?

Prawdziwy ogień budzi wiele pozytywnych skojarzeń. Większość osób lubi spędzać letnie wieczory przy ognisku oraz marzy o posiadaniu kominka. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na spełnienie tej fantazji, ale każdy może korzystać w domu ze świec. Są doskonałym przykładem żywego ognia, który został okiełznany przez człowieka. Niektóre z nich są jednak dość drogie i bywa, że nie wypalają się do końca. Aby zaradzić obu tym problemom, można spróbować własnoręcznie wytwarzać świece w domu.

Z tego wpisu dowiesz się, jak zrobić świeczkę i cieszyć się jej blaskiem, gdy tylko będziesz mieć na to ochotę.

Przepis na świeczkę w słoiku

Własnoręczne robienie świeczek nie jest skomplikowane, ale przyda Ci się wolny wieczór. Dlaczego? Zapewne spodoba Ci się idea ich wytapiania, więc nie poprzestaniesz na wykonaniu tylko jednej.

Oto, czego potrzebujesz, by samodzielnie wytwarzać świece:

świeczka w słoiku • resztki starych świec (koniecznie posegreguj je kolorami), • sznurek konopny, bawełniany lub jutowy, • pojemniki na nowe świeczki, np. słoiczki, • wybrane kolory kredek woskowych (do zafarbowania nowej świecy) lub barwnik do świec, • olejek zapachowy, • dodatki, np. zmielone skórki pomarańczy

Zawczasu przygotuj pojemniki na nowe świecie, np. słoiczki po konfiturach. Umyj je, odtłuść i udekoruj od środka. Aby przykleić do szkła kamyki lub muszle, użyj kropli stopionego wosku.

Przytnij nowe knoty. Z jednej strony sznurka przywiąż mały kamyczek w roli obciążenia, drugi koniec przymocuj do ołówka i oprzyj go na brzegach słoiczka – to konstrukcja nowego konta.

Resztki świec obierz z brokatu lub plastikowej owijki – potrzebujeszświeca dekoracyjna tylko parafinę. Usuń stary knot. Poszczególne kolory stearyny rozpuszczaj powoli w kąpieli wodnej. Aby ją zafarbować na nowo, wrzuć do środka pokruszoną na drobne kawałki kredkę świecową w wybranym kolorze lub barwnik. To również odpowiedni moment, aby dodać do masy kilka kropel olejku zapachowego albo zmielone skórki pomarańczy.

Gdy masa będzie gotowa, ostrożnie napełnij nią przygotowane słoiczki do mniej więcej ¾ wysokości. Odczekaj 30 minut i dolej wosk do pełna. Dzięki temu zabiegowi wysychająca parafina nie zapadnie się i nie stworzy nieestetycznego dołka.

Jeśli chcesz uzyskać świece w dwóch kolorach, wlej wosk do połowy wysokości naczynia, odczekaj aż nieco stężeje i dopełnij stearyną w innej barwie.

Świece zastygają dość szybko: mniejsze w 60 minut, większe w w kilka godzin. Po tym czasie są już gotowe do użytku. Jeśli po ich wypaleniu w pojemniku zostaną resztki wosku, możesz wykorzystać je do produkcji kolejnej świeczki.

Zalety ręcznie wyrabianych świec

wykonanie świeczki w domuWytwarzanie świeczek w domu ma wiele zalet i prawie żadnych wad. Trzeba co prawda poświęcić temu zajęciu nieco czasu i należy uważać, by nie poparzyć się woskiem, ale to w zasadzie jedyne „ciemne” strony własnoręcznego wytapiania świec. Zalet jest znacznie więcej. Oto one:

przyjemne spędzenie czasu – świece możesz wytwarzać samodzielnie, w towarzystwie przyjaciółki lub starszych dzieci. To fantastyczny sposób na miłe i kreatywne zagospodarowanie wolnego popołudnia.

rozwijanie pasji artystycznej – nie tylko malowanie obrazów czyni z człowieka artystę. Jeśli masz zapał i lubisz prace ręczne, wyrób świeczek na pewno przypadnie Ci do gustu. Możesz eksperymentować z ich formami, kolorami, zapachami i dodatkami do wosku. To zajęcia stwarza duże pole do wyobraźni!

recykling – życie w zgodzie z naturą jest nie tylko modne, ale i mądre. Ponowne wykorzystywanie zużytych przedmiotów zapobiega wyrzuceniu ich do śmietnika i chroni przyrodę. Podczas wyrobu świec posługujesz się resztami wosku i pustymi pojemnikami (słoiki po dżemach, puszki po warzywach etc.). To świetny przykład recyklingu!

upiększenie otoczenia – własnoręcznie wykonane świece są niepowtarzalne i, przy odrobinie inwencji, mogą stać się wspaniałą dekoracją wnętrza. Wystarczy, że popracujesz z kolorami i dodatkami, a będziesz cieszyć się unikalną ozdobą.

pomysł na nietuzinkowy prezent – własnoręcznie wykonany upominek? Czemu nie! Pachnąca świeca w ładnym słoiku to zawsze udany podarunek.

Świeczki domowej roboty są oryginalne i można bez trudu dopasować je do wnętrza. Wieczór w przytulnym blasku ich płomieni to doskonały pomysł na romantyczną randkę lub seans filmowy z przyjaciółką.

Dodaj komentarz