Części do koparek — nowe czy używane?

Maszyny budowlane z założenia przeznaczone są do ciężkich prac, których wykonanie przez ludzi, nawet przy użyciu najbardziej innowacyjnych narzędzi byłoby niemożliwe, a przynajmniej wysoce nieefektywne lub mało wydajne. Co za tym idzie, maszyny takie jak między innymi koparki, spycharki, czy też dźwigi są narażone na oddziaływanie bardzo dużych sił nacisku.

Dopasowane części do maszyny

części koparekTym samym powinny być one możliwie jak najbardziej wytrzymałe, wykonane z dobrej jakości materiałów z możliwie największą dbałością o szczegóły. Niestety nawet najbardziej zaawansowana technologicznie i wykonana z najwyższej klasy materiałów może ulec awarii. Najbardziej powszechne usterki w koparkach dotyczą zazwyczaj zniszczenia łyżki lub wytarcia tulei na skutek nieodpowiedniego smarowania. Czasami awarii ulega również układ napędowy, koło lub gąsienica. O ile w przypadku ubytków w wewnętrznej ścianie tulei problem można zażegnać korzystając z usług tulejowania, to w przypadku usterki innych podzespołów w przeważającej większości przypadków należy wymienić zepsutą bądź zużytą część na nową, najlepiej oryginalną, ewentualnie na jej tańszy zamiennik. Oczywiście najlepiej inwestować w nowe części koparek, które pochodzą od producenta samej maszyny.

części koparekMamy wtedy pewność, że taki element będzie w pełni dostosowany do modelu posiadanej przez nas maszyny. Takie rozwiązanie na długi czas minimalizuje ryzyko pojawienia się kolejnych usterek, a co za tym idzie pozwala na dłuższą metę zaoszczędzić czas i nie naraża nas na dodatkowe koszta. Jeśli zdecydujemy się na pozornie tańszy zamiennik uszkodzonego elementu, zazwyczaj ulegnie on awarii dużo wcześniej, niż oryginał, a tym samym stworzy konieczność ponownej wymiany części. Zamienniki wykonane są z niższej klasy materiałów, dlatego zaleca się stosować je jako rozwiązanie tymczasowe, w sytuacji kiedy na przykład oryginalna część wykracza aktualnie poza nasze możliwości finansowe, a maszyna potrzebna jest do zapewnienia ciągłości w realizacji projektu. Prawidłowa i regularna konserwacja maszyn budowlanych to najważniejszy krok w stronę zapewnienia im jak największej żywotności. Czasami jednak nawet to nie wystarcza i zachodzi konieczność wymiany któregoś z podzespołów.

Zdecydowanie warto rozważyć wtedy zakup nowych części pochodzących bezpośrednio od producenta danej maszyny. Możemy mieć wtedy pewność, że posłuży nam ona przez lata. W przeciwnym razie zachodzi ryzyko, że dana część zamienna dozna usterki po kilku miesiącach i zmusi nas do poniesienia kolejnych kosztów, a wydatki po zsumowaniu przekroczą nawet wartość oryginalnej części.

Dodaj komentarz