Czemu służy impregnowanie betonu architektonicznego?

Czemu służy impregnowanie betonu architektonicznego?

Współczesne budownictwo różni się zdecydowanie od tego z minionych epok. Jeśli prześledzić by pobieżnie historię architektury, można dojść do wniosku, że wszelkie style dążą do uproszczeń. Znakiem szczególnym naszym czasów jest industrialny styl minimalistyczny, który – choć wyrasta z kryzysu oraz braku dostępności środków – stał się obecnie odzwierciedleniem dobrego gustu. Współczesne budownictwo ma przede wszystkim charakteryzować prostota formy oraz wygoda użytkowania, dlatego nowoczesne budowle pozbawione są bogatych zdobień, w miejsce których pojawiły się surowe wykończenia elewacji.

Zalety impregnacji betonu

Do najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych należy dziś beton architektoniczny, który coraz częściej zdobi różnego rodzaju budynki – zarówno prywatne domy czy bloki mieszkalne, jak i obiekty użyteczności publicznej. To rozwiązanie jednocześnie bardzo wygodne i niedrogie, wymaga jednak zastosowania odpowiednich środków konserwujących. Ze względu na swoje właściwości chłonne beton może być bardzo podatny na wchłanianie wilgoci, a tym samym na porastanie mchem oraz występowanie na nim korozji. Istnieje jednak bardzo skuteczny sposób zapobiegania zużyciu tego materiału, mianowicie impregnacja betonu licowego. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków można zdecydowanie przedłużyć jego żywotność oraz nadać mu właściwości hydrofobowych, czyli zdolności odpychania cząsteczek wody. Po nałożeniu dobrej jakości impregnatu beton architektoniczny można z powodzeniem wykorzystywać do pokrywania nim fasady budynków.

Właściwości środka konserwującego sprawiają, że elewacja staje się odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, a zatem na intensywne opady deszczu lub śniegu, silny wiatr, działanie szkodliwego promieniowania słonecznego, a także upał czy mróz. To jednak nie wszystko, ponieważ impregnacja nie tylko poprawia kondycję betonu, ale również pozytywnie wpływa na jego wygląd. Warto zatem stosować ją na każdy rodzaj tego materiału – możemy zakupić środki konserwujące zarówno elementy elewacyjne, jak i na przykład kostkę brukową. To znakomite rozwiązanie, dzięki któremu możemy cieszyć wspaniale prezentującym się obejściem wokół domu przez naprawdę długie lata.

Oczywiście sam zabieg impregnacji należy regularnie powtarzać w celu uzyskania optymalnych efektów. Jeśli natomiast chodzi o wybór odpowiedniego dla naszych potrzeb impregnatu, powinniśmy zwrócić się do sprzedawcy i poprosić o fachową poradę. Co istotne, impregnację betonu możemy przeprowadzić zupełnie samodzielnie.

Dodaj komentarz