Bloczek fundamentowy – ogólne informacje

Odpowiednio położone pod przyszły budynek fundamenty to baza pod udaną solidną konstrukcję. Popularnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem są w tym przypadku bloczki fundamentowe wykonane z betonu. To uniwersalne i niezwykle wytrzymałe materiały. Są bardzo proste w użyciu i odznaczają się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Bloczki betonowe jako najprostsze z rozwiązań

fundamentyTe materiały stanowią podwaliny wielu budynków i są chętnie stosowane przez budowniczych, architektów oraz właścicieli swoich przyszłych domów. Co szczególnie warto o nich wiedzieć? Bloczki występują w kształcie prostopadłościanów lub betonowych pustaków szalunkowych, nazywanych powszechnie bloczkami zalewowymi. Ten drugi rodzaj różni się tym, że nie ma w środku wypełnienia. Ściany fundamentów są pierwotnie puste w środku, dlatego po ich ustawieniu wnętrze zalewa się betonem. W przypadku bloczków zalewowych czynność ta jest nieco trudniejsza, bowiem należy uważać, by wewnątrz pustaków nie nagromadziło się powietrze. Cała konstrukcja fundamentu musi być bowiem szczelnie wypełniona betonem. Oprócz samych rodzajów istnieje też kilka unikalnych wymiarów brył, stosowanych zależnie od wymagań danego projektu. Powszechnie używanym jest bloczek 38 x 24 x 12 cm oraz nieco większy o wymiarze 49 x 24 x 12 cm. Jednak precyzyjne dane zawsze będą zawarte w projekcie budowy, więc to nimi musimy się sugerować. Standardowa bryła fundamentowa waży około 20 kilogramów, więc jest stosunkowo ciężka. Podane wyżej klasyczne wymiary są więc odpowiednie względem wagi do komfortowego przenoszenia ich i układania na powierzchni.

Betoniarka i inne narzędzia remontoweJak wygląda dostępność tego materiału w naszym kraju? Jeśli chodzi o bloczek fundamentowy Łódź, tak jak i każde inne większe miasto w Polsce jest dobrym miejscem do poszukiwań sklepu budowlanego, dysponującego towarami tego typu. Większość marketów posiada strony internetowe, więc możemy zapoznać się z ich ofertami i odnaleźć interesujący nas produkt bez wychodzenia z domu. W zależności od projektu, bryły możemy układać zarówno wzdłuż, jak i w poprzek dłuższego boku. To drugie rozwiązanie jest nieco droższe i bardziej czasochłonne, jednak gwarantuje większą grubość ścian budynku i, tym samym, lepszą termoizolację. Nie warto wyliczać dokładnej liczby potrzebnych sztuk brył, gdyż jest to trudne i nieprecyzyjne. Najlepszym sposobem jest sugerowanie się ilością bloczków na metr kwadratowy. Zamawiając kostki o wymiarach 38 x 24 x 12 cm, pamiętajmy, że ich zużycie wynosi 22 sztuki na metr kwadratowy. Dzięki temu łatwiej oszacujemy, ile brył w przybliżeniu wykorzystamy.

Bloczki fundamentowe to rozwiązanie, z którego korzysta wielu fachowców. Ten popularny materiał budowlany jest niezwykle popularny, o czym świadczą zarówno firmy produkujące bloczki, jak i wielu klientów, którzy bez wahania włączają je do swoich projektów.

Dodaj komentarz