Ściana nad blatem kuchennym – pomysły aranżacyjne

/2018/05/07/sciana-nad-blatem-kuchennym-pomysly-aranzacyjne/

Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym obiekcie mieszkalnym. Często mówi się, że to serce domu. To tam powstają przysmaki dzieciństwa, ulubione posiłki nastolatków i popisowe dania dorosłych domowników.

Aby móc wygodnie pracować w kuchni, warto zadbać o jej funkcjonalność oraz praktyczność. Jednak niemniej ważna jest estetyka, która zachęca do pichcenia i przebywania w tym wnętrzu. Aby uprzyjemnić i uprościć zajęcia kuchenne, warto odpowiednio zaaranżować pomieszczenie i przestrzeń nad blatem roboczym.

W tym wpisie podpowiadamy, dlaczego ściana nad blatem kuchennym jest ważna oraz jak ją wykończyć, aby była łatwą w sprzątaniu ozdobą wnętrza.

Ściana nad kuchennym blatem

ceglana ściana w kuchniKawałek ściany między blatem roboczym a wiszącymi szafkami wbrew pozorom jest bardzo ważny. To on jest narażony na kontakt z jedzeniem podczas smażenia, gotowania czy miksowania oraz… bardzo rzuca się w oczy. Ten dość wąski pasek przyciąga wzrok i często stanowi wyrazisty element dekoracyjny w kuchni. Jakimi zaletami powinien się odznaczać? Oto one:

• praktyczność – ściana nad blatem roboczym powinna być odporna na zmywanie, działanie wysokiej temperatury oraz pryskający tłuszcz. Jeśli wybierzesz trwałe wykończenie, będzie można wiele razy czyścić zabrudzenia i nie obawiać się uszkodzenia materiału.

• uniwersalność – remontów w kuchni nie wykonuje się co roku, zatem postaraj się wykończyć ścianę nad blatem kuchennym w atrakcyjny, ale jednocześnie uniwersalny sposób. To, że lubisz kolor limonki nie oznacza, że za dwa lata także będzie znajdował się w palecie Twoich faworytów. Wzory regionalne lub egzotyczne także nie są dobrym pomysłem, ponieważ moda na nie przemija a remont w kuchni jest kosztowny. Stawiając na uniwersalność, wydłużysz żywotność wnętrza, które możesz urozmaicać dodatkami w ulubionych kolorach.

cegiełki w kuchni • dopasowanie do stylu kuchni – dekoracyjny pas między blatem a szafkami wiszącymi kusi, aby wykończyć go w oryginalny i zaskakujący sposób. Pamiętaj jednak, by Twój wybór korespondował ze stylem całego wnętrza. Pas w kuchni zwraca uwagę i jeśli będzie utrzymany w zupełnie innej estetyce niż reszta pomieszczenia, to całość nie będzie dobrze się prezentowała. Nie upieraj się, aby wybrać modne czy szalone wykończenie, ponieważ przebywanie w takiej kuchni będzie męczące. Postaw na spójność stylistyczną, którą docenisz Ty, domownicy oraz Twoi goście.

Rodzaje wykończenia ściany nad blatem

tapeta w kuchniLiczba możliwych wykończeń ściany pod szafkami wiszącymi nie ułatwia wyboru najlepszego rozwiązania. Producenci kuszą rozmaitymi materiałami, którymi można pokryć ścianę i cieszyć się ich praktycznością, uniwersalnością oraz dopasowaniem do stylu wnętrza. Oto wybrane materiały, które spełniają wszystkie stawiane przed nimi wymagania:

• tapeta – wysokiej jakości, zmywalna tapeta do kuchni do świetny wybór. Mnogość wzorów, faktur i kolorów sprawia, że można dobrać odpowiedni model niemal do każdego wnętrza.

farba do kuchni• farba – podobnie, jak tapeta, pozwala na nadanie kuchni wyjątkowego klimatu dzięki szerokiej palecie barw. Pomalowanie zmywalną farbą ściany, pozwala na jej skuteczne czyszczenie. Farby posiadają także jedną zaletę, która stawia je wysoko w rankingu wykończeń ścian – w przeciwieństwie do innych rozwiązań, łatwo można zmienić kolor we wnętrzu bez przeprowadzania znacznego remontu.

• kafelki – tradycyjne rozwiązanie, która sprawdza się w większości kuchni. Płytki są dość odporne, łatwo się je zmywa i odznaczają się trwałością. Ich wadą jest jednak fakt, że zmiana wykończenia wymaga sporego remontu.

• panel szklany – modne rozwiązanie, które pozwala uniknąć dzielenia powierzchni na wielkość płytek. Panele występują w rozmaitych kolorach, można także kupić szkło zadrukowane grafiką, zdjęciami albo wzorami. Pamiętaj, by zamówić panel hartowany na całej długości lub, co najmniej, hartowany fragment blisko płyty gazowej lub indukcyjnej. Podwyższona odporność na wysoką temperaturę oraz bezpieczne tłuczenie sprawiają, że panele szklane sprawdzają się w kuchniach.

• drewno, stal, cegła – wykończenie ściany surowcami naturalnymi lub stworzonymi przez człowieka pasuje do wnętrz w określonych stylach. Jeśli masz wątpliwości, czy ceglana ściana jest odpowiednia do Twojej kuchni, przejrzyj podobne zdjęcia w Internecie lub poradź się kogoś, kto ma dobre oko do zestawień faktur i kolorów.

Podsumowanie

Miejsce między blatem kuchennym a wiszącymi szafkami jest ważne w każdej kuchni. Ściana na tym odcinku powinna być bowiem nie tylko piękna, ale również praktyczna, łatwa w zmywaniu i odporna na upływ czasu. Jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj wykończenia do swojej kuchni, będziesz przez długi czas cieszyć się pięknym i funkcjonalnym wnętrzem.

Dodaj komentarz